10 powodów, dla których warto jeść jagody

Na całym świecie możemy zauważyć modę na superżywność, a więc na te produkty, które charakteryzują się unikatowymi właściwościami odżywczymi. Takich produktów intensywnie poszukują także Polacy. Często wcale nie są przy tym świadomi, że superżywność znajduje się na wyciągnięcie ręki, bo właśnie na takie miano zasługują zarówno jagody, jak i tak zwane owoce jagodowe. Dlaczego warto je jeść?

1. Ochrona przed wolnymi rodnikami

Siedzący tryb życia, zanieczyszczenie środowiska i brak ruchu stanowią pożywkę dla wolnych rodników, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm wzmacniając procesy starzenia się skóry. Na szczęście, w jagodach możemy natknąć się na wiele związków znakomicie sprawdzających się jako przeciwutleniacze. Związki te sprawiają, że nasz organizm jest w stanie skutecznie radzić sobie z zagrożeniem.

2. Walka z cukrzycą

Cukrzyca jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych i jako taka, nie bez przyczyny jest uważana za poważne zagrożenie nie tylko w przypadku osób starszych. Regularne sięganie po jagody może poprawić gospodarkę węglowodanową organizmu, to zaś korzystnie wpływa na glikemię.

3. Błonnik w dużych ilościach

Jagody są znane z tego, że oferują nam błonnik pokarmowy w dużych ilościach i to zarówno w jego nierozpuszczalnej, jak i w rozpuszczalnej formie. To składnik szczególnie korzystnie wpływający na ludzkie zdrowie. Zwykle jest kojarzony z osobami, które walcząc z nadwagą szukają sposobu na zerwanie z podjadaniem, błonnik znany jest jednak również z tego, że pozwala na bardziej skuteczną walkę z zaparciami.

4. Imponująca wartość odżywcza

Jagody i owoce jagodowe nie są kaloryczne, dzięki czemu mogą po nie sięgać osoby odchudzające się. Nie można jednak nie docenić ich wysokiej wartości odżywczej. To cenne źródło wielu witamin i składników mineralnych, na które nasz organizm zgłasza zapotrzebowanie.

5. Działanie przeciwzapalne

Systematyczne spożywanie jagód jest w stanie pomóc nam w uporaniu się z tak zwanym chronicznym stanem zapalnym, jedną z poważniejszych konsekwencji niezdrowego trybu życia, jaki prowadzimy. Duża zawartość przeciwutleniaczy w ich składzie jest w stanie rozwiązać ten problem chroniąc nas przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

6. Skuteczna walka z wysokim cholesterolem

Jagody powinny być ważnym elementem diety wszystkich tych osób, które znajdują się w grupie ryzyka w odniesieniu do chorób serca oraz tych schorzeń, które atakują naczynia krwionośne. Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że potrafią obniżyć poziom cholesterolu LDL, a ich jedzenie zapobiega niepożądanemu zjawisku utleniania cholesterolu.

7. Piękniejsza skóra

Niewłaściwa dieta i naturalne zmiany związane ze starzeniem się organizmu sprawiają, że wygląd i kondycja skóry pogarszają się niemal z roku na rok. Jagody, dzięki przeciwutleniaczom wchodzącym w ich skład, są w stanie skutecznie rozwiązać ten problem. Nie tylko wspierają walkę z wolnymi rodnikami, ale również przyspieszają syntezę kolagenu.

8. Profilaktyka antynowotworowa

Jagody to owoce bogate w witaminy, substancje bioaktywne oraz mikroelementy. Nic więc dziwnego, że wzmacniają organizm pozwalając mu na jeszcze skuteczniejszą walkę z czynnikami rakotwórczymi. Naukowcy zwracają tu uwagę przede wszystkim na kwas elagowy.

9. Walka z miażdżycą

Jagody znane są z tego, że mogą obniżyć ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Znajdujące się w nich składniki aktywne przyczyniają się do istotnej poprawy funkcjonowania śródbłonka naczyń krwionośnych. To właśnie jego dysfunkcja jest uważana za kardiologów za szczególnie niebezpieczna, każda możliwość przeciwstawienia się jej jest więc mile widziana.

10. Jeszcze lepsze funkcje poznawcze

Jeśli czeka nas sesja, trudny projekt albo etap życia rodzinnego wymagający skupienia i koncentracji, najlepiej przygotować się do niego sięgając regularnie po jagody. Składniki w nich zawarte pozwalają na stymulację procesu, w następstwie którego powstają nowe neurony, poprawia się też komunikacja zachodząca pomiędzy różnymi obszarami w naszym mózgu.

Dodaj komentarz