10 pomysłów na zastosowanie hydrolatów roślinnych

Wody roślinne znane też jako hydrolaty są kosmetykami wyjątkowo uniwersalnymi. Ich znakiem rozpoznawczym jest szereg dobroczynnych właściwości, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że są łagodne, a przez to z powodzeniem można je stosować także wówczas, gdy ma się skórę wrażliwą. Ich powstanie jest w pewnym stopniu ubocznym skutkiem tworzenia olejków eterycznych, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest to skutek uboczny w klasycznie rozumianym znaczeniu tego słowa. Sam hydrolat to para wodna z częściami składowymi materiału roślinnego, choć w śladowych ilościach można w niej znaleźć również olejki eteryczne. Można wykorzystywać je na wiele ciekawych sposobów.

1. Alternatywa dla tonika

Tonizowanie skóry ciągle jest zabiegiem niedocenianym, a przecież powinno mieć miejsce po każdym jej oczyszczeniu. Gdy stosujemy kosmetyki do makijażu, zmieniamy pH skóry twarzy, a jego przywrócenie ma ogromne znaczenie dla jej kondycji. Tonizowanie przywraca skórze równowagę, a jydrolaty są dodatkowo delikatniejsze niż klasyczny tonik. Co więcej, ich stosowanie nawilża skórę, co również jest ogromną zaletą.

2. Idealny podkład pod olejowanie

Bez względu na to, jaki hydrolat wybierzemy, możemy cieszyć się jego właściwościami nawilżającymi. Nic więc dziwnego, że stosuje się je przed nałożeniem kremu. Także olejowanie włosów i twarzy przyniesie lepsze rezultaty, jeśli wcześniej nałożymy substancję, która dobrze nawilża.

3. Cenny dodatek do peelingów i maseczek.

Wiele osób wykonuje peelingi i maseczki we własnym domu. Jeśli więc do tej pory dominowały tam te, które wykonuje się na bazie wody, warto pamiętać, że zastąpienie jej hydrolatem może okazać się wyjątkowo wartościowym rozwiązaniem ze względu na jego właściwości pielęgnacyjne.

4. Szybsze gojenie się ran

Hydrolaty znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych, często wspomina się przy tym o właściwościach kojących i gojących. Nie można spodziewać się, że zastąpią szycie przy dużych ranach, z pewnością jednak spełnią nasze oczekiwania w przypadku niewielkich ran i oparzeń. Najlepiej stosować okłady z ich użyciem przyspieszające proces regeneracji naskórka.

5. Lepsza pielęgnacja powiek

Opuchnięte i zmęczone oczy są problemem wielu kobiet. Na szczęście, mamy do czynienia z problemem, z którym można się dość szybko uporać. Wystarczy, że nasączymy dwa waciki hydrolatem i ułożymy je na powiekach. Satysfakcjonujących rezultatów można spodziewać się już po 10 minutach.

6. Odświeżająca mgiełka na lato

Latem nasza skóra wymaga szczególnej troski, odświeżająca mgiełka z wykorzystaniem hydrolatu może być więc z powodzeniem stosowana nie tylko na twarz, ale również na szyję i dekolt. Najlepiej stosować ją zawsze, gdy tylko zaczyna nam towarzyszyć uczucie, że na wspomnianych częściach ciała zaczyna gromadzić się nadmiar sebum.

7. Hydrolat jako wcierka

Wiele hydrolatów jest znanych ze swoich właściwości odżywczych, a to z kolei sprawia, że można mówić o ich doskonałym wpływie na skórę głowy. Co więcej, nie brakuje też takich, które stymulują cebulki włosów, wcierka może być więc znakomitym rozwiązaniem.

8. Rozcieńczanie szamponów i kremów

Czasem możemy pochwalić się szamponem o dużej skuteczności, ale i wyjątkowo dużej mocy, która obciąża włosy zamiast pomagać w ich regeneracji. Szampon taki można zmieszać z wodą, wody roślinne sprawdzają się jednak jeszcze lepiej choćby dlatego, że posiadają unikatowe właściwości, których sama woda jest pozbawiona.

9. Naturalne perfumy

Hydrolaty nie zastąpią skomplikowanych kompozycji zapachowych. Spodobają się jednak tym osobom, które uważają, że zapach powinien być subtelny i tylko delikatnie wyczuwalny.

10. Mgiełka do włosów

Hydrolaty wykorzystywane jako mgiełka do ciała nie budzą już zaskoczenia. Dobrze jest jednak pamiętać, że wcale nie sprawdzają się gorzej w charakterze delikatnej mgiełki do włosów. Stosuje się ją przede wszystkim po to, aby podtrzymać efekt świeżości, warto jednak zwrócić uwagę na to, że ma ona również właściwości nawilżające i odżywcze.

Dodaj komentarz