Dlaczego warto jeść truskawki – najważniejsze powody

Gdy rozpoczyna się sezon na truskawki mamy w Polsce rozkwit wiosny i zbliżające się lato. To ten czas, gdy widzimy na ulicach dziesiątki stosik z tymi właśnie owocami. To oczywiście ten moment, w którym najlepiej sięgać po truskawki, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie najwięcej z nich czerpać, gdy mamy dostępne każdego dnia świeże owoce. W tym okresie owoce są najsmaczniejsze, są soczyste, orzeźwiające. Jednak to nie wszystko, ponieważ za truskawkami stoi dużo więcej i mamy wiele powodów, dla których warto po nie sięgnąć. Poznacie więc te przyczyny, dla których warto regularnie sięgać po truskawki.

Skuteczna walka z wolnymi rodnikami

Truskawki traktuje się jako doskonałe źródło przeciwutleniaczy. W składzie mamy między innymi takie elementy jak kwercetyna, witamina C, A, magnez. Truskawki są skutecznym sposobem na walkę z wolnymi rodnikami, które będą odpowiedzialne za starzenie się organizmu a także jako sposób na walkę ze stanami zapalnymi. Za truskawkami stoi także wysoka zawartość antyoksydantów, które występują w owocach jagodowych co sprawia, że funkcje poznawcze organizmu nie spadają tak szybko. W truskawkach jest również mangan, co sprzyja szybkiemu przekazywaniu impulsów nerwowych.

Pokaźna dawka błonnika

W truskawkach mamy także pokaźną dawkę rozpuszczalnego błonnika. Bedzie to istotne ze względu na poprawę pracy układu krążenia. Trzeba bowiem pamiętać, że dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko takich chorób nawet o około 40%. Truskawki skutecznie działają na obniżenie złego cholesterolu, który może powodować powstanie zakrzepów czy miażdżycy. Jednak to nie będzie wszystko. Duża ilość błonnika to również skuteczne wsparcie w procesie odchudzania.

Poprawa kondycji skóry

W związku z tym, że mamy wszędzie zanieczyszczone powietrze, duże dawki chemii, ekspozycje na promieniowanie UV skóra będzie się szybko starzeć. Przeciwutleniacze, które znajdują się w truskawkach pomagają jednak chronić kondycję skóry przed czynnikami zewnętrznymi a także procesami zapalnymi, to również szansa na opóźnienie procesu starzenia.

Wspieranie kości oraz stawów

Mangan, który znajduje się w truskawkach to również składnik, który ma pozytywny wpływ na pracę mózgu, ale także umożliwia zachowanie odpowiedniej gęstości kości, a tym samym będzie to ochrona przeciw osteoporozie. Dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki manganu chroni także przed zapalaniami stawów.

Ochrona przed nowotworami

W truskawkach występują również antocyjany, które mają działanie przeciwnowotworowe. Badania jakie były prowadzone dały potwierdzenie, że jest zależność między ilością przyjmowanych ekstraktów z truskawek a namnażaniem się komórek nowotworowych w wątrobie. 

Ochrona przed cukrzycą

Truskawki są słodkie i to może zaskakiwać, ale faktycznie są one skutecznym sposobem na to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Mangan, który znajduje się w tych owocach odpowiada za kontrolę produkcji i wydzielania insuliny, co sprawia, że można utrzymać glukozę faktycznie na optymalnym poziomie.

Dobra przyswajalność witamin

W truskawkach mamy pokaźną dawkę witaminy A oraz C, ale jednocześnie jest także dobra przyswajalność witamin z innych źródeł, co również wynika z tego, że w składzie jest mangan. Jedzenie tych owoców daje możliwość zaspokojenia potrzeb na witaminę C, ale jednocześnie pomaga również uzupełnić niedobory.

Poprawa nastroju po zjedzeniu truskawek

Samo smaczne jedzenie już poprawi nam nastrój. Truskawki mają dodatkowo w składzie pokaźną dawkę potasu, a ten wpływ na wydzielanie kortyzolu i adrenaliny. Dzięki temu można załagodzić niepokój, czy pobudzenie.

Ochrona dla oczu

Przyczyną utraty wzroku jest często zwyrodnienie plamki żółtek. Z wiekiem to ryzyko narasta, a o zdrowie oczu można zadbać odpowiednią dawką kwasu foliowego. i tutaj truskawki spełniają bardzo dobrze swoją rolę, ponieważ są bardzo dobrym źródłem.

Poprawiona praca tarczycy

Mangan znajdujący się w truskawkach dodatkowo ma także wpływ na wydzielanie hormonu tarczycy, która odpowiada za poziom tętna, temperaturę ciała, poziom cholesterolu, cykl menstruacyjny. Jedząc truskawki można dodatkowo wpływać na to jak będzie wyglądać praca tarczycy.

Dodaj komentarz