7 najskuteczniejszych sposobów na podrażnienia słoneczne

Bez względu na to, jak bardzo byśmy się nie starali, może się okazać, że nasze wysiłki i daleko posunięta ostrożność nie zdały się na wiele i nie uchroniliśmy się przed podrażnieniami słonecznymi. Problem pojawia się zwłaszcza w czasie upalnego lata, gdy zapominamy, że słońce opala także w pochmurny dzień. Może jednak dać się nam we znaki także późną wiosną, gdy wydaje się nam, że niewiele jest nam w stanie zagrozić i nie doceniami promieniowania UV. Na szczęście, nawet wówczas, gdy poparzenia słoneczne są dość poważne, nie mamy powodów do przesadnych obaw. Możemy skutecznie z nimi walczyć z wykorzystaniem środków, które znajdują się w niemal każdej kuchni. Jakie to środki? Poniżej znajduje się ich lista.

1. Okłady z jogurtu naturalnego, kefiru, maślanki, zsiadłego mleka.

Okłady z produktów mlecznych cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. To właśnie tę metodę stosowały nasze babki walcząc z oparzeniami, warto więc, abyśmy również my skoncentrowali się na niej. Nabiał zawiera wiele cennych witamin, w tym zwłaszcza witaminę D, A oraz E. Posiada też w swoim składzie witaminy z grupy B pomagające w regenerowaniu zrogowaciałego naskórka. Nie brakuje w nim także tych składników, które są w stanie skutecznie łagodzić podrażnienia. W tym kontekście warto wspomnieć o cynku, choć nie mniej cenne jest białko oraz wapń. Oczywiście, korzystając z nabiału w walce z podrażnieniami należy pamiętać o tym, że im bardziej naturalne są produkty, po które sięgamy, tym lepiej.

2. Kąpiel w mleku.

Do kąpieli w mleku jako sposobu na łagodzenie oparzenia słonecznego zwykle podchodzimy z dużym rozbawieniem. Tymczasem okazuje się, że sposób Kleopatry może być z powodzeniem stosowany również współcześnie i z pewnością nic nie stracimy decydując się na jego przetestowanie. Mleko znane jest nie tylko z tego, że wygładza skórę, ale również z tego, że nawilża ją i sprawia, że jest ona zdecydowanie bardziej elastyczna. Co ważne, nie musimy napełniać w ten sposób całej wanny. 3 litry będą wystarczające.

3. Okłady z miodu.

Jeśli nie jesteśmy fanami kąpieli w mleku, a jego specyficzny zapach dość długo utrzymujący się w łazience wydaje się nam dość irytujący, możemy zastąpić mleko okładami z miodu. Jego działanie łagodzące jest nam doskonale znane, warto jednak pamiętać także o tym, że miód ma właściwości przeciwzapalne, a tym samym wydajnie przyspiesza proces w jakim regeneruje się nasza skóra.

4. Owsianka.

W niemal każdej domowej kuchni znajdziemy z pewnością także płatki owsiane. Zwykle wykorzystujemy je do stworzenia pożywnego śniadania, jeśli jednak obłożymy nimi miejsce, które zostało poparzone przez słońce, efekt z pewnością nas usatysfakcjonuje. Owsianka ma, podobnie jak miód, działanie przeciwzapalne, zmniejsza opuchliznę, a do tego znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych.

5. Olej kokosowy.

Olej kokosowy jest coraz powszechniej stosowany przez producentów kosmetyków. Nic więc dziwnego, że znajduje zastosowanie także wówczas, gdy pojawia się konieczność stoczenia walki ze skutkami promieniowania słonecznego. Posiada witaminy z grupy B, w jego składzie znajduje się przy tym również witamina E o właściwościach łagodzących. Na skórę korzystnie wpływa także potas, wapń, kwas foliowy, żelazo, magnez, fosfor i cynk.

6. Maseczka i okłady z truskawek.

Jeśli nie mamy alergii na truskawki, a właśnie mamy do czynienia z sezonem na te owoce, możemy przekonać się o tym, że mają one nie tylko fantastyczny smak, ale również właściwości odżywcze, ściągające i bakteriobójcze. Maseczki z ich udziałem nawilżają skórę, pozwalają na lepsze znoszenie nieprzyjemnego swędzenia i pieczenia, a jednocześnie wyrównują koloryt skóry, co z pewnością docenimy, gdy oparzenie ustąpi, a skóra nie będzie wyraźnie odróżniać się odcieniem od tej w innych miejscach na naszym ciele.

7. Masło shea.

Masło shea można stosować zarówno wtedy, gdy zmagamy się z oparzeniami, jak i wtedy, gdy nasza skóra jest wysuszona w konsekwencji kontaktu z promieniami słonecznymi. To znakomity kosmetyk łagodzący podrażnienia, mający działanie nawilżające i wygładzające.

Dodaj komentarz