Co najbardziej szkodzi w kosmetykach?

Zainteresowanie naturalnymi produktami z roku na rok rośnie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to co zjada, jakie produkty chemiczne wykorzystuje w domu. Wśród tych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę znajdują się także kosmetyki, których wybór również wymaga dobrego zapoznania się ze składem. Warto zwrócić uwagę na pewne składniki, które w produktach kosmetycznych nie powinny występować. Dzięki kilku prostym zasadom wybór odpowiednich kosmetyków będzie łatwiejszy.

Podstawowe zasady dotyczące kosmetyków

Pierwsza podstawowa kwestia to wymienienie składników na liście. Im wcześniej jest wymieniony składnik tym jest go więcej w produkcie. Lista nie jest przypadkowa, dlatego na to warto zwrócić uwagę. Dodatkowo oczywiście im krótszy jest skład kosmetyków tym również lepiej. Jeśli skład zajmuje kilkanaście linijek to raczej takiego produktu warto będzie unikać. Jeszcze istotna kwestia to długość ważności danego kosmetyku od jego otwarcia. Im ten okres jest dłuższy tym więcej jest konserwantów w składzie. Konserwanty są oczywiście potrzebne, ponieważ zachowują trwałość i bezpieczeństwo stosowania, natomiast ich nadmiar też nie będzie wskazany.

Jakie substancje szkodliwe występują w kosmetykach?

Wiele jest takich substancji, które są dopuszczalne do użytkowania przy produkcji kosmetyków, jednak ich zbyt duże stężenie może okazać się niebezpiecznie. Dlatego warto te składniki bliżej poznać i zobaczyć, które występują najczęściej i mogą się okazać niebezpieczne dla zdrowia.

Trietanolamina

To substancja, która występuje w kosmetykach pod swoją nazwą albo w formie skrótu TEA. Odpowiada za utrzymanie pH produktu. Niestety jest również udowodnione, że może ona mieć działanie rakotwórcze. Jeśli będzie stosowania długotrwale albo w dużym stężeniu może powodować powstanie nowotworów. Tej substancji należy unikać przy kosmetykach dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. 

Poliakrylamid

Występuje w kosmetykach jako składnik, który ma powodować zwiększenie gęstości produktu. Podobnie jak przy wspominanym powyżej składniku również i w tym przypadku udowodniono, że ten składnik ma działanie rakotwórcze. Nie powinno się stosować kosmetyków z tym składnikiem w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

SLS, SLES

Te dwa skróty są już dość rozpowszechnione i wiele osób jest świadomych, by unikać produktu z tymi składnikami.Są to dwa składniki Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate, które odpowiadają za pienienie i dodawane są do większości produktów kosmetycznych. Najczęściej odpowiadają one za to, że kosmetyk się pieni, a nam się wydaje, że skóra będzie lepiej oczyszczona. Jednak zostało już udowodnione, że są to substancje dla zdrowa szkodliwe, które dodatkowo mogą podrażniać skórę i powodować uczulenie. Dodatkowo powodują wysuszenie i uczucie ściągnięcia. Istnieje ryzyko ich kumulowania w organizmie, co może powodować choroby wątroby, płuc czy serca. To jak są szkodliwe będzie zależeć od ich ilości, natomiast zawsze warto unikać kosmetyków z tymi składnikami.

Parabeny

To powszechnie uznawane za szkodliwe składniki w kosmetykach, które występują na liście składników jako:Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben. To konserwanty, które mają wydlużyć trwałość kosmetyków. Parabeny nie stanowią więc wielkiego zagrożenia jeśli będzie się stosować je w ilości ograniczonej. Jeśli każdy stosowany produkt ma je w dużej ilości to warto będzie pomyśleć o ich ograniczeniu.

Retinoidy

Wszelkie pochodne witaminy A a więc Retinoidy są substancjami, które są całkowicie zakazane w okresie ciąży. Nadmiar witaminy A ma negatywny wpływ na płód. Retinol jest więc takim składnikiem, którego powinno sie unikać w okresie ciąży, gdy jego stosowanie będzie niebezpieczne.

To tylko kilka substancji, które mają negatywny wpływ na organizm a są stosowane w kosmetykach. Lista ta wraz z różnymi badaniami może się ciągle zmieniać. Trzeba być świadomym ryzyka i dlatego najlepszą opcją będzie wybór tych kosmetyków, gdzie ilość składników nie jest zbyt długa.

Dodaj komentarz