Domowe sposoby na piękne dłonie oraz ich zimowa pielęgnacja

Marzenie o pięknych dłoniach towarzyszy kobietom przez cały rok. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że to właśnie zimą jego realizacja jawi się jako zadanie szczególnie skomplikowane. Spadek temperatury w połączeniu z nieodpowiednią pielęgnacją przyczyniają się do tego, że dłonie są zaczerwienione, podrażnione i popękane, a dotkliwe swędzenie skutecznie zniechęca do ich pokazywania. Na szczęście, choć zimowa pielęgnacja dłoni nie jest prosta, nie jest również zadaniem, z którym nie będziemy w stanie się uporać.

Dlaczego dłonie są tak problematyczne?

O tym, że skóra na dłoniach jest szczególnie wrażliwa, wie chyba każda kobieta. Nie każda zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaka jest geneza tego rodzaju problemów. Okazuje się, że winna jest temu niewielka ilość gruczołów łojowych, które są zlokalizowane na zewnętrznej stronie dłoni. To właśnie dzięki łojowi na skórze może się tworzyć warstwa ochronna, która przeciwdziała podrażnieniom. Na dłoniach również istnieje taka warstwa, jest jednak bardzo cienka. Jej podrażnienie nie jest trudne. Przyczynia się do tego choćby chłodne, zimowe powietrze. Delikatność naszych dłoni sprawia, że dość szybko można je też podrażnić stosując niewłaściwe środki pielęgnacyjne, a także wykonując czynności takie jak mycie naczyń bez rękawiczek ochronnych. Warto przy tym pamiętać, że nawet drobne podrażnienia regenerują się długo. Profilaktyka ma więc w przypadku pielęgnacji dłoni szczególnie duże znaczenie. Jeśli zatem do tej pory ograniczałyśmy się jedynie do mycia i kremowania dłoni, jak najszybciej musimy zrozumieć, że nie są to jedyne zabiegi, którym należy poświęcać czas.

Domowa pielęgnacja dłoni zimową porą

Pierwszym domowym zabiegiem, który warto włączyć do regularnej pielęgnacji jest peeling dłoni. Kobiety przeważnie decydują się na jego wykonanie wtedy, gdy skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona, nie można jednak zapominać o tym, że nie jest to wcale jedyne wskazanie, na które powinno się zwracać uwagę. Peeling przyda się skórze dłoni także wtedy, gdy jest sucha, a do tego gołym okiem widoczne stają się pojawiające się na niej odstające skórki. Dzięki peelingowi można bez trudu usunąć martwy naskórek, warto przy tym pamiętać, że starannie przeprowadzony zabieg przyczyni się również do wygładzenia i zmiękczenia skóry. W sprzedaży dostępne są gotowe kosmetyki peelingujące. Ich skład jest jednak daleki od naturalnego. Warto więc przygotować peeling samemu, choćby bazując na oleju arganowym, cukrze oraz soku z cytryny. Cytrynę można wyeliminować, jeśli skóra jest podrażniona. Sok z tego owocu nie zaszkodzi jej, wzmocni jednak dolegliwości bólowe.

Innym domowym zabiegiem, który może przynieść satysfakcjonujące rezultaty, jest przygotowanie dłoniom ciepłej, nawilżającej kąpieli. I tym razem doskonale sprawdzi się olej arganowy mający działanie regeneracyjne, nawilżające oraz ochronne. Oczywiście, jeśli kąpiel dłoni ma być skuteczna, należy poświęcić jej nieco czasu. Optymalnym rozwiązaniem jest moczenie dłoni w olejku arganowym z dodatkiem miodu przez około pół godziny. Podczas kąpieli można stosować delikatna masaż poprawiający tempo, w jakim olej jest wchłaniany przez skórę.

Zima to także pora idealnie nadająca się do przygotowania naturalnej maseczki na dłonie o łagodzącym działaniu. Ta, którą można przygotować samodzielnie składa się z oleju arganowego oraz z żółtek jaja kurzego. Oba składniki miesza się ze sobą, a następnie wciera w dłonie. Maseczka szybko po nich spływa, jeśli więc liczymy na bardziej spektakularne rezultaty, z pewnością dobrym pomysłem okaże się założenie foliowych rękawiczek.

O udanej zimowej pielęgnacji dłoni możemy mówić jednak przede wszystkim wtedy, gdy decydujemy się na nią na co dzień, a nie jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Bez względu na to, w jakim znajdują się one stanie, regularnie należy stosować kremy nawilżające, nie wolno też zapominać o tym, aby nosić rękawiczki nie tylko na mrozie, ale również w czasie wykonywania codziennych obowiązków domowych. Dobrym pomysłem będzie też uzupełnienie kosmetyczki o kilka pomocnych rozwiązań takich, jak choćby naturalne mydło z wiesiołkiem, czy też krem do rak o działaniu intensywnie nawilżającym.

Dodaj komentarz