Herbata – czy wiecie o niej wszystko?

Biała, czarna, czerwona, zielona… Herbata to napój, który skutecznie podbija serca mieszkańców całego świata. Wydaje się nam, że nie ma już przed nami tajemnic, tymczasem naukowcy nieustannie badają jej właściwości, a jej korzystny wpływ na nasz organizm z powodzeniem wykorzystują największe koncerny kosmetyczne. Każdy rodzaj herbaty jest niezwykle interesujący, to jednak zielona herbata wydaje się cieszyć obecnie największym powodzeniem. Czas odkryć jej największe tajemnice.

Popularna od wieków

Ojczyzną zielonej herbaty są kraje azjatyckie, w których od wieków uważano, że nie ma sobie równych zarówno jako źródło zdrowia, jak i jako eliksir młodości. Sięgano po nią nie tylko po to, aby cieszyć się jej smakiem, ale również po to, aby zrelaksować się. Wyciąg z zielonej herbaty był cenionym lekiem, a dbające o urodę Azjatki nigdy nie zrezygnowały z niego podczas produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Zielona herbata nie straciła na znaczeniu nawet wtedy, gdy kosmetyki zaczęto tworzyć w laboratoriach chemicznych i dziś uważa się ją za jedno ze źródeł pięknej cery kobiet z Azji Wschodniej.

Polifenole – największy sekret zielonej herbaty

Dla nikogo z nas nie powinno być zaskoczeniem to, że mówiąc o zielonej herbacie zwracamy uwagę na to, jak wiele jest w jej składzie silnie działających przeciwutleniaczy. Większość z nas nie ma jednak świadomości tego, że to właśnie polifenole przesądzają o jej wyjątkowości. To właśnie te związki chemiczne charakteryzują się działaniem przeciwutleniającym, można więc na nie liczyć, gdy dąży się do neutralizacji wolnych rodników. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że polifenole mogą wzmacniać naczynia krwionośne i tkankę łączną skóry. To właśnie dzięki nim zielona herbata w kosmetyce jest cennym składnikiem tych preparatów, które przeciwdziałają groźnemu dla skóry promieniowaniu UV.

Najważniejsze właściwości zielonej herbaty

W kuchni po zieloną herbatę sięga się przede wszystkim dlatego, że ma wyjątkowy smak, a do tego dzięki delikatnemu działaniu moczopędnemu potrafi przyczynić się do poprawy przemiany materii, wzmocnienia nerek oraz oczyszczenia organizmu ze złogów i toksyn. Jej właściwości sprawiające, że jest tak chętnie wykorzystywana w kosmetyce są znacznie mniej znane, nie są jednak wcale mniej spektakularne.

Ich listę otwierają właściwości antyoksydacyjne, nie mniej istotne wydają się jednak również te o charakterze ochronnym. Ekstrakt z zielonej herbaty może wzmacniać ochronę skóry zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, stosowany regularnie w kosmetykach pielęgnacyjnych może więc przyczyniać się do tego, że skóra będzie się wolniej starzeć. Korzystne dla skóry są także właściwości regulujące zielonej herbaty. Przyczynia się ona do hamowania rozwoju tych enzymów, które sprawiają, że gruczoły łojowe są jeszcze bardziej wydajne. Skóra wytwarza dzięki temu znacznie mniej sebum, a co za tym idzie, mamy do czynienia z mniejszą ilością wyprysków trądzikowych.

Mówiąc o właściwościach ekstraktu z zielonej herbaty nie można zapomnieć o jego skuteczności w walce z bakteriami. Zwraca się też uwagę na to, że hamuje on aktywność enzymów rozkładających elastynę i kolagen, a jednocześnie przyczynia się do spowolnienia procesu utleniania białek i glikacji – najczęstszych przyczyn starzenia się skóry. Po ekstrakt z zielonej herbaty ukryty w kolejnych kosmetykach pielęgnacyjnych warto sięgnąć również wtedy, gdy skóra sprawia wrażenie zmęczonej. Ma on potwierdzone naukowo właściwości regenerujące.

Dla kogo kosmetyki z zieloną herbatą?

Kosmetyki pielęgnacyjne z dodatkiem zielonej herbaty zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że z powodzeniem można je stosować do wszystkich rodzajów skóry. Poprawiają jej wygląd przywracając świeżość i blask, zmniejszają widoczność zmarszczek, dobrze radzą sobie z obrzękami i skutecznie rozjaśniają przebarwienia. Szczególnie atrakcyjne wydają się w tym kontekście peelingi do ciała z typowymi dla siebie właściwościami ujędrniającymi oraz wygładzającymi, choć nie można nie docenić także doskonałych kremów pod oczy z dodatkiem zielonej herbaty.

Dodaj komentarz