Jak chronić się przed kleszczami naturalnie i bez chemii?

Co roku słuchamy zatrważających komunikatów przestrzegających nas przed prawdziwym wysypem kleszczy, z jakim możemy spotkać się w polskich latach. Co roku też zastanawiamy się intensywnie nad tym, jak się przed nimi chronić nie rezygnując jednocześnie z długich spacerów. Nie jest to proste zadanie, z cała pewnością nie mówimy jednak również o zadaniu, którego nie da się zrealizować. Co ważne, ochrona przed kleszczami jest możliwa bez korzystania ze środków chemicznych.

Zanim wyruszysz w drogę

Jeszcze przed wskazaniem naturalnych preparatów, po które można sięgać, aby chronić się przed kleszczami, należy wspomnieć o tym, że żaden z nich nie jest stuprocentowo skuteczny. Ich zadanie polega przede wszystkim na odstraszaniu tych niebezpiecznych pajęczaków. Tak samo przedstawia się zresztą sytuacja wówczas, gdy sięgamy po środki chemiczne, które są zalecane osobom chętnie spacerującym po lesie. Pozwalają one ograniczyć ryzyko ataku kleszczy, wymagają jednak stosowania także dodatkowych środków ostrożności.

Przed wyruszeniem do lasu warto zadbać o odpowiedni strój. Długie nogawki spodni to absolutne minimum. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, starajmy się okrywać również ramiona. Nie zapominajmy też o odpowiednim nakryciu głowy. Przyda się ono zwłaszcza latem chroniąc nas nie tylko przed kleszczami, ale również przed ryzykiem poparzenia słonecznego. Pamiętajmy też o tym, aby już po powrocie do domu przyjrzeć się uważnie nie tylko sobie, ale również ubraniu, które nosiliśmy na spacerze. Najlepiej, jeśli możliwie jak najszybciej trafi ono do pralki. Nie zapominajmy też, że choć kleszcze kojarzymy przede wszystkim z lasami, często można natknąć się na nie także w wysokiej trawie. Niejednokrotnie tam właśnie są one najbardziej niebezpieczne.

Domowe sposoby na kleszcze

Jak chronić się przed kleszczami nie korzystając ze szkodliwej chemii? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się olej domowej roboty odstraszający je. Olej można wcierać w skórę, a ponieważ ma przyjemny zapach, nie mamy do czynienia wcale z uciążliwym zabiegiem. Jego przygotowanie nie jest trudne. Wymaga połączenia ze sobą 100 mililitrów oleju ze słodkich migdałów, a także 10 kropli olejku z trawy cytrynowej i mięty pieprzowej. Oczywiście, olej ze słodkich migdałów jako bazowy nie jest koniecznością. Jeśli nie mamy go akurat pod ręką, możemy zastąpić go innym, choćby doskonale sprawdzającym się w takich sytuacjach olejem z pestek winogron.

Innym naturalnym preparatem, który można przygotować samodzielnie, jest odstraszająca kleszcze mgiełka. Ta wymagać będzie od nas 100 mililitrów wody, cytryny lub olejku eterycznego, a także mieszanki ziół. W tym ostatnim przypadku mamy zresztą pełną dowolność. W mgiełce możemy wykorzystać zarówno rozmaryn i lawendę, jak i miętę i szałwię. Mgiełka nie jest tak wydajna, jak olej, stosując tego rodzaju naturalne preparaty na kleszcze warto więc korzystać z nich nie tylko przed wyjściem z domu, ale również podczas spaceru. Jeśli postawimy przede wszystkim na tymianek i rozmaryn, mgiełka z pewnością przyda się także naszym psom.

Skuteczne preparaty ze sklepowej półki

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że jedyne naturalne preparat na kleszcze to te, które przygotujemy samodzielnie. Także w drogeriach i aptekach coraz częściej pojawiają się takie, które nie bazują na rozwiązaniach powstających w laboratoriach chemicznych. Tu warto wspomnieć choćby o mieszankach aromaterapeutycznych bazujących na wyciągu z wrotyczu oraz o mleczkach ochronnych, które dodatkowo okazują się skutecznym środkiem odstraszającym komary. Ciekawie prezentują się również bazujące na składnikach roślinnych spraye odstraszające owady.

Bez względu na to, jaki środek sklepowy lub apteczny wybierzemy, pamiętajmy o tym, aby nie ograniczać się do weryfikowania jego składu. Z pewnością wiele korzyści przyniesie nam również zapoznanie się z instrukcją obsługi oraz terminem przydatności. Dzięki temu będziemy sięgać po preparat zgodnie z jego przeznaczeniem i tylko wtedy, gdy jest on w stanie zagwarantować autentyczne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz