W przeciwieństwie do klasycznych kosmetyków, w ich naturalnych odpowiednikach mamy do czynienia jedynie z łagodnymi konserwantami. Przeważnie one również mają naturalne pochodzenie, a co za tym idzie, kosmetyki tego rodzaju mają zwykle znacznie krótsze terminy przydatności do użycia niż typowe kosmetyki drogeryjne. Termin ważności naturalnych produktów nie jest zresztą taki sam bez względu na okoliczności. Może zdarzyć się i tak, że sami nieświadomie doprowadzimy do jego skrócenia obchodząc się z nimi nieumiejętnie. Przechowywanie kosmetyków naturalnych w odpowiednich warunkach i właściwe obchodzenie się z nimi nie jest trudne, konieczne jest jednak przyswojenie sobie kilku zasad.
Temperatura ma znaczenie
Gdy sięgamy po kosmetyki naturalne musimy liczyć się z tym, że ich świeżość i wysoka jakość w dużej mierze są uzależnione, w jakiej temperaturze przechowujemy tego rodzaju specyfiki. Zwykle uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest tak zwana temperatura pokojowa, a więc ta, która wynosi od 18 do około 22 stopni Celsjusza. Choć jednak zasada ta znajduje zastosowanie w odniesieniu do większości specyfików, musimy liczyć się z istnieniem pewnych różnic zachodzących między nimi. Przed pierwszym użyciem warto więc zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi producenta. Może się okazać, że specyficzny skład kosmetyku wymaga trzymania go w lodówce albo w miejscu zaciemnionym.
Gdzie trzymać kosmetyki naturalne?
Nie tylko temperatura ma wpływ na to, czy data ważności kosmetyków naturalnych podana na ich opakowaniu zostanie przekroczona, czy też nie. Wcale nie mniej istotne jest to, jakie warunki panują w miejscu, w którym je trzymamy. Dość problematyczna może być w tym kontekście łazienka. Nawet, jeśli nie jest w niej zbyt ciepło ani za zimno, może okazać się, że wilgotność, z jaką mamy do czynienia w tym pomieszczeniu pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc łazienka jest w naszym przypadku jedyną opcją możliwą do wykorzystania, starajmy się, aby kosmetyki były trzymane nie na półce, ale w szafce lub w szufladzie. Ciekawym rozwiązaniem chroniącym kosmetyki przed gwałtownymi zmianami wilgotności i temperatury może być zamykany kuferek.
Miejsce zakupu i jego znaczenie
Dobrze jest mieć też świadomość tego, że w pewnych okolicznościach już w momencie zakupu kosmetyków naturalnych musimy liczyć się z tym, że termin ich przydatności do użytku będzie krótszy niż ten, o jakim informują nas dane na ich opakowaniu. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy kosmetyki kupujemy na lokalnych targowiskach i straganach. Warunki pogodowe, jakie na nich panują, nie należą do idealnych, kosmetyki mogą więc tracić swoje właściwości pielęgnacyjne nawet pomimo tego, że ich sprzedawcy dążą do zaoferowania nam produktu najwyższej klasy. Pewną ostrożność należy też zachować robiąc zakupy w sklepach internetowych. Nie w każdym z nich do odpowiedniego przechowywania kosmetyków przywiązuje się tak samo dużą wagę. Przed zakupem dobrze jest więc zapoznać się z opiniami użytkowników i zorientować się, czy nie przeszkadza im jakość niższa od deklarowanej. Jeśli spotkamy się z takimi opiniami może to oznaczać, że kosmetyki naturalne nie są przechowywane w optymalnych dla siebie warunkach.
Co warto wiedzieć o plombach i zabezpieczeniach?
Bez względu na to, z jakiego rodzaju kosmetykiem mamy do czynienia, musimy liczyć się z tym, że termin jego przydatności do użytkowania zaczyna biec nie w momencie zakupu, ale w chwili jego pierwszego otwarcia. Producenci rozwiązań tego rodzaju mają świadomość tego, że nie wszyscy kupujących zachowują należytą ostrożność. Chcąc chronić ich przed rozczarowaniem stosują więc plomby i zabezpieczenia. Gdy te zostaną raz naruszone, nie można już przywrócić ich do pierwotnego stanu. Osoba potencjalnie zainteresowana kupnem nie musi rezygnować z zakupu. Ma jednak świadomość tego, że kosmetyk był już otwierany nawet, jeśli osoba decydując się na taki krok nie zdecydowała się na jego użycie. W trakcie zakupów warto więc przyjrzeć się temu, jak wygląda opakowanie kosmetyku.