Jak nie marnować jedzenia? Sprawdzone sposoby żeby marnować mniej żywności

Marnowanie żywności jest problemem dotykającym wielu państw na północnej półkuli. Nie jest problemem obcym także Polakom i to nawet pomimo tego, że nie lubimy mówić o nim głośno. Kupujemy za dużo jedzenia, za dużo produktów wyrzucamy też bez jakiejkolwiek refleksji poświęconej temu, jak bardzo lekkomyślne jest tego rodzaju działanie. Na szczęście, mamy do czynienia ze zjawiskiem, któremu możemy się skutecznie przeciwstawić. Co ważne, oduczenie się marnowania żywności nie wiąże się wcale z przesadnie dużym wysiłkiem.

Zero waste – więcej niż modny trend?

Gdy problem marnowania żywności zaczął być nagłaśniany, pojawiły się też pierwsze próby przeciwstawienia się mu. Były one zarówno bardziej, jak i mniej udane, o przełomie można było mówić jednak dopiero, gdy w sprzedaży ukazała się książka Bei Johnson „Zero waste home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas”. I choć tytuł poradnika początkowo budził rozbawienie, szybko okazało się, że postulaty autorki brzmią naprawdę sensownie w świecie, w którym do tej pory nie przywiązywano dużej wagi do mądrego kupowania i wykorzystywania żywności.

Oczywiście, mówiąc o zero waste należy podkreślić, że trend ten nie odnosi się jedynie do zakupów spożywczych. Proponuje zasady, które warto wziąć sobie do serca bez względu na to, z jaką dziedziną życia mamy do czynienia. W każdym wypadku efekt wcielania ich w życie jest zresztą taki sam – zero waste to niezawodny sposób na ograniczenie domowych wydatków i zaoszczędzenie środków pozwalających nam na realizację marzeń, najpierw niewielkich, z czasem zaś – coraz bardziej spektakularnych.

Zero waste w praktyce – jak nie marnować jedzenia?

Odpowiedź na pytanie o to, jak nie wyrzucać jedzenia, kryje się w dużym stopniu już w samym naszym podejściu do zakupów spożywczych. Bez względu na to, czy się nam to podoba, czy też nie, chcąc zachować uczciwość wobec samych siebie musimy przyznać, że dokonywane przez nas zakupy nie zawsze są przemyślane. Mamy tendencję choćby do robienia ich w biegu, zaraz po pracy. Na efekty nie trzeba długo czekać. Zwykle nie kupujemy tego, co jest nam potrzebne, a do domu wracamy z dziesiątkami niepotrzebnych produktów.

Pracując nad odpowiedzialnym podejściem do kupowania produktów spożywczych dobrze przyswoić sobie postulat, który często jest określany jako pierwsza zasada zero waste. Zakłada ona, że zakupy spożywcze z pustym żołądkiem to najgorsze, na co możemy się zdecydować. Wychodźmy więc z domu najedzeni i z pomysłem na menu na co najmniej kilka dni. Pozwoli nam to na sprecyzowanie potrzeb zakupowych i umożliwi wybranie przede wszystkim tych produktów, co do których mamy pewność, że zjemy je relatywnie szybko.

Wprowadzenie zasad zero waste w życie może wiązać się z wydatkami. Bardzo często okazuje się przecież, że nie tylko nie mamy pojęcia o odpowiedzialnym kupowaniu jedzenia, ale również – o jego przechowywaniu we właściwy sposób. Jeśli więc nie chcemy marnować żywności, postawmy na odpowiednie przechowywanie żywności nawet, jeśli wiąże się to z koniecznością zakupu kilku dodatkowych pojemników.

Jak dbać o żywność, żeby się nie psuła?

Osoby zastanawiające się nad tym, których produktów kupują najwięcej, zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na produkty zbożowe. Kasze, mąki, ryż i makarony rzeczywiście potrafią psuć się nadspodziewanie szybko, wiele wskazuje jednak na to, że dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy nie trzyma się ich w zamkniętych pojemnikach. Otwarte torebki w szafce to zaproszenie dla moli spożywczych, które potrafią być lokatorami w kuchni przez długie miesiące.

Także przyprawy potrafią psuć się szybciej niż moglibyśmy sobie tego życzyć. I w tym przypadku jednak winowajcy należy szukać w nas samych, a nie w producentach. O atrakcyjności przypraw przesądza przede wszystkim charakterystyczny dla nich aromat. Warto więc natychmiast po otworzeniu przesypać je do hermetycznego pojemnika. Dzięki niemu aromat przetrwa dłużej, a my dłużej będziemy mogli cieszyć się przyprawami idealnie sprawdzającymi się jako dodatek do każdej potrawy.

Dodaj komentarz