Jak myć pędzle do makijażu?

Jeśli marzy nam się perfekcyjny makijaż, musimy być świadome tego, że jego wykonanie nie będzie uzależnione jedynie od dostępu do wysokiej klasy kosmetyków. Konieczne jest także zaopatrzenie się w solidne akcesoria, w tym również pędzle. I choć może się wydawać, że największym problemem jest wybór tych, które będą sprawdzać się najlepiej podczas wykonywania makijażu, okazuje się, że również ich właściwa higiena potrafi być problematyczna.

Systematyczność i jej znaczenie

Trudno nie docenić roli pędzli w nakładaniu makijażu. Nie tylko skracają ten proces, ale również pomagają nam w zużywaniu ograniczonej ilości kosmetyków, co jest nie bez znaczenia, gdy weźmie się pod uwagę ich cenę. Należy jednak pamiętać, że po każdej aplikacji kosmetyków, na ich włosie pozostają widoczne ślady użytkowania. Problem nie dotyczy jedynie pozostałości samych kosmetyków. Na pędzlu gromadzi się także łój, brud, a przede wszystkim – bakterie, które osadzają się na naszej skórze. Mycie pędzli do makijażu jest więc zalecane przede wszystkim ze względów higienicznych. Nie chcemy przecież rozprowadzać po twarzy łoju i martwego naskórka.

Systematyczność powinna mieć dla nas kluczowe znaczenie także dlatego, że brudne pędzle wyraźnie pogarszają efekt końcowy makijażu wykonywanego z ich użyciem. Przeważnie pozostawiają na twarzy nieestetyczne smugi, które bardzo trudno zretuszować. Codzienny makijaż nie prezentuje się też najlepiej, gdy jego elementem stają się drobinki brokatu, na który zdecydowałyśmy się w sobotni wieczór.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Zwróciliśmy już uwagę na rolę, jaką odgrywa systematyczne mycie pędzli do makijażu. Pojęcie to często sprawia jednak wrażenie nieostrego, a tym samym – domagającego się doprecyzowania. Zarówno nadmierne, jak i niewłaściwe czyszczenie może przecież doprowadzić do ich zniszczenia, a dobre akcesoria to wydatek rzędu przynajmniej kilkudziesięciu złotych.

Częstotliwość czyszczenia pędzli do makijażu jest uzależniona przede wszystkim od tego, do jakich typów kosmetyków stosujemy kolejne z nich. Jeśli są to przede wszystkim produkty płynne lub kremowe, czyszczenie pędzli po każdym użyciu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak korzystamy z pędzli przede wszystkim do produktów sypkich, nie musimy poświęcać ich higienie aż tak dużej uwagi. Możemy przyjąć, że czyszczenie ich dwa razy w miesiącu będzie wystarczające.

Sposoby mycia pędzli

Wiele osób przyznaje, że zwlekanie z myciem pędzli do makijażu wynika przede wszystkim z braku wiedzy na temat tego, w jaki sposób przystąpić do realizacji tego zadania, jeśli ma być ono skuteczne. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, z jakiego materiału wykonane jest konkretne rozwiązanie.

Jeśli korzystamy przede wszystkim z pędzli syntetycznych, z pewnością ucieszy nas świadomość tego, że ich włosie jest znacznie bardziej wytrzymałe niż włosie naturalne. Bywa, że już samo opłukanie ich w wodzie przynosi spodziewane rezultaty, jeśli jednak zmagamy się z pozostałościami po ciężkich podkładach, naszym nieoczekiwanym sojusznikiem może okazać się… olejek do twarzy. Mycie stanie się łatwiejsze, jeśli sięgniemy po płyn micelarny.

Pędzle z naturalnego włosia są bardziej wymagające, choć i je można doczyścić. Tu naszym sojusznikiem będzie przede wszystkim ostrożność, bo mamy do czynienia z rozwiązaniami odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Dobrym środkiem czyszczącym jest w ich wypadku mydło w kostce, choć przed jego wyborem warto upewnić się, że bazuje ono na naturalnych składnikach.

Dodaj komentarz