Jak pić więcej wody? Sprawdzone sposoby!

Choć niemal każdy z nas ma świadomość tego, że postulat picia wody w dużych ilościach ma uzasadnienie medyczne, trudno nie dostrzec tego, że trudno nam czasem przestrzegać tego założenia. Najczęściej wydaje się nam, że nie pijemy zbyt wiele wody, bo nasz organizm tego nie potrzebuje. Nie czujemy pragnienia, nie musimy więc go zaspakajać. Niestety, niedostateczna ilość wody w codziennej diecie potrafi być poważnym problemem i często prowadzi do niebezpiecznych zjawisk. Odpowiada za zmęczenie, trudności z utrzymaniem atrakcyjnej wagi, a nawet za kłopoty z trawieniem. Jak jednak skłonić samego siebie do picia wody w większych ilościach? Są na to sposoby!

Co się dzieje, gdy pijemy za mało wody?

Czy picie wody w ilości przynajmniej dwóch litrów dziennie rzeczywiście jest konieczne? Aby uświadomić sobie, jak bardzo nasz organizm potrzebuje wody, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, co dzieje się z nim, gdy odmawiamy mu jej. Nietrudno zauważyć, że pojawiają się wówczas pierwsze trudności z utrzymaniem wagi, okazuje się jednak, że konsekwencje niedoboru wody w codziennej diecie są znacznie poważniejsze.

Woda jest odpowiedzialna za większość procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie. Gdy więc ograniczamy jej ilość, tracimy cenne źródło energii. Na efekty nie musimy czekać zbyt długo. Szybko zaczyna ogarniać nas zmęczenie tym bardziej niepokojące, że mamy poważne problemy z odgadnięciem, jaka jest jego przyczyna. Odwodnione ciało jest też ciałem, w którym rośnie ciśnienie, okazuje się przy tym, że niedobory wody mogą prowadzić również do wzrostu poziomu cholesterolu. Brak wody nie ma też pozytywnego wpływu na nasz wygląd zewnętrzny. Odwodnienie odpowiada za pergaminową, pomarszczoną skórę ze skłonnością do zmarszczek.

Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani do walki o odpowiednio nawodniony organizm, powinniśmy uświadomić sobie, że niedobory wody idą w parze z problemami z wypróżnianiem. Zaparcia mogą być wyjątkowo nieprzyjemne, a przecież nie są wcale jedynymi problemami trawiennymi, na jakie możemy narazić się w ten sposób.

Co z tym pragnieniem?

Skoro nasz organizm tak bardzo potrzebuje wody, dlaczego nie informuje nas o tym? Okazuje się, że wielu z nas mylnie odbiera odczuwanie pragnienia jako sygnał, że czas się napić. Szacuje się, że już samo oddychanie pozbawia nas równowartości około 10 szklanek wody dziennie. Tak naprawdę więc pragnienie nie sygnalizuje naturalnego zapotrzebowania na wodę charakterystycznego dla organizmu. Pojawia się w momencie odwodnienia i powinno być interpretowane jako sygnał do tego, aby podjąć bardzo konkretne środki zaradcze.

Jak pić więcej wody i się nie męczyć?

Zmuszanie się do picia wody nie jest niczym przyjemnym, istnieje jednak przynajmniej kilka trików przyczyniających się do tego, że picie wody może szybko wejść nam w nawyk. Ile pić dziennie wody i skąd wiedzieć, że teraz jest na to najlepszy moment? Jeden z najpopularniejszych mówi o tym, aby dzień zaczynać nie od kawy, ale od szklanki wody z cytryną. To sprawdzony sposób na nawodnienie organizmu, ma zaś i ten plus, że pobudza do pracy układ trawienny i poprawia metabolizm.

Jeśli smak wody nam nie odpowiada, pamiętajmy, że wcale nie musimy pić wody wolnej od jakichkolwiek dodatków, aby pomóc naszemu organizmowi. Wody owocowe będą wcale nie mniej atrakcyjne pod warunkiem, że zrezygnujemy ze sztucznie dosładzanych propozycji ze sklepowych półek i zdecydujemy się na tworzenie własnych kompozycji, choćby na bazie ogórków, mięty i truskawek.

Innym sposobem na poprawę spożycia wody jest zabieranie jej zawsze ze sobą. Nie muszą być to duże jej ilości, powinniśmy mieć jednak zawsze pod ręką butelkę wody mineralnej. Zabierajmy ją ze sobą nie tylko na trening, ale na każde inne wyjście i pijmy zawsze, gdy tylko przypomnimy sobie o tym, że nasz organizm wymaga nawodnienia.

Picie wody może być też łatwiejsze, gdy ktoś będzie nam o tym stale przypominał. Nie każdy ma osobistego trenera dbającego o prawidłowe nawodnienie organizmu, każdy może jednak zdecydować się na zainstalowanie aplikacji w telefonie komórkowym, która będzie zwracać nam uwagę na to, że organizm potrzebuje szklanki wody.

Dodaj komentarz