Jak stosować olejki eteryczne do pielęgnacji?

O tym, że w naturalnej pielęgnacji warto posiłkować się olejkami eterycznymi, wiadomo nie od dziś. Nie od dziś wiadomo jednak również, że nie każda osoba wie, jak robić to właściwie. Czy należy nakładać je wprost na skórę i czekać w napięciu na pierwsze widoczne rezultaty ich stosowania? A może lepiej mieszać je ze sobą albo z wodą? Czy te same olejki mogą być stosowane w pielęgnacji włosów i skóry i czy aromaterapia nie pociąga za sobą skutków ubocznych? Czas poznać odpowiedź na każde z tych pytań.

Olejki eteryczne – to warto wiedzieć

Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane substancje zapachowe, które pozyskuje się z roślin, nie tylko świeżych, ale również suszonych. Niektóre powstają z całych roślin, inne wyłącznie z ich poszczególnych części składowych takich, jak choćby liście, kwiaty i nasiona. Niemal zawsze jest to możliwe w procesie destylacji, choć niekiedy uzyskiwanie olejków eterycznych jest możliwe poprzez filtrację albo wyciskanie. Olejki eteryczne mają ciekłą konsystencję, a ponieważ kontakt ze światłem prowadzi do obniżającego ich właściwości procesu utlenienia, nie powinno nas zaskakiwać to, że w sprzedaży są one dostępne w niewielkich butelkach wykonanych z ciemnego szkła.

Olejki eteryczne na ciało i twarz

Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele sposobów, ich właściwości sprawiają jednak, że najbardziej popularne jest sięganie po nie, aby poprawić stan naszej cery i pozwolić ciału na odrobinę relaksu podczas zabiegów z zakresu aromaterapii. Mówiąc o ich działaniu na skórę zwraca się uwagę przede wszystkim na charakterystyczne dla nich działanie przeciwzapalne, antyseptyczne oraz bakteriobójcze. Nie można jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia także z rozwiązaniami skutecznie regulującymi poziom sebum, tonizującymi i radzącymi sobie znakomicie, gdy skóra swędzi i piecze. Po olejki eteryczne sięga się także wtedy, gdy chce się przyspieszyć gojenie ran, w tym zwłaszcza ran będących konsekwencją zbyt długiego przebywania na słońcu. Mamy do czynienia także z rozwiązaniami, które działają ściągająco, wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają elastyczność oraz jędrność skóry i utrudniają pojawianie się tych stanów zapalnych, które mają podłoże bakteryjne i wirusowe.

Przed zastosowaniem olejków eterycznych po raz pierwszy dobrze jest jednak mieć na uwadze to, że te silnie skoncentrowane wyciągi z rośliny mają działanie drażniące. Bez względu na to, czy mieliśmy wcześniej problemy z alergią, czy też nie, przed użyciem olejku wskazane jest wykonanie próby uczuleniowej. Można w tym celu wybrać niewielki fragment skóry, który nie jest dobrze widoczny. Dobrze jest też pamiętać, że nie wszystkie olejki działają w ten sam sposób. Jeśli więc nie mamy jeszcze swoich ulubionych, sprawdzonych rozwiązań, chcąc zadbać o skórę w pełni profesjonalnie najlepiej jest sięgnąć po olejek lawendowy. Dobrym pomysłem okaże się też zaufanie olejkowi z drzewa herbacianego, olejkowi paczulowemu oraz mandarynkowemu.

Olejki eteryczne w pielęgnacji włosów

Przy pielęgnacji samych włosów warto stawiać przede wszystkim na oleje roślinne, jeśli jednak zależy nam na naturalnej pielęgnacji skóry głowy trudno nie zgodzić się z tym, że olejki eteryczne okażą się wyjątkowo wartościowymi rozwiązaniami. Ich stosowanie jest szansą na wzmocnienie cebulek w naturalny sposób, złagodzenie stanów zapalnych skóry głowy, a także na zahamowanie wydzielania łoju. Olejki są znane także z tego, że skutecznie regulują poziom sebum, co nie jest bez znaczenia, gdy skóra naszej głowy ma tendencję do przetłuszczania się. Stosowanie olejków eterycznych może też przyczynić się do tego, że wydzielanie łoju zostanie zahamowane. Pozwala też na bardziej skuteczną walkę nie tylko z łupieżem, ale również z wypadającymi włosami.

Przy pielęgnacji włosów i skóry głowy znakomicie sprawdza się olejek rozmarynowy i eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, a także olejek lawendowy oraz cedrowy. Można wcierać go bezpośrednio w skórę głowy, należy jednak pamiętać, aby wykorzystywać go z rozwagą, w niewielkich ilościach.

Dodaj komentarz