Choć większość z nas stara się podchodzić poważnie do kwestii związanych ze stosowaniem kosmetyków pielęgnacyjnych, bardzo często przekonujemy się o tym, że mamy do czynienia z zagadnieniem, które budzi niemałe wątpliwości. Coraz częściej można usłyszeć, że nawet najlepsze kosmetyki nie są wystarczające, jeśli nie używamy ich w odpowiedni sposób. Tajemnicą nie jest to, że często nakładamy ich za dużo lub za mało i przez to nie mamy możliwości wykorzystania ich w pełni. Warto jednak skupić się również na tym, w jakiej kolejności sa one nakładane. Być może popełniamy błędy w tym zakresie i nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Dlaczego kolejność jest taka ważna?
Informacja o tym, że kolejność nakładania kosmetyków ma naprawdę duże znaczenie, może szokować wiele osób. Jak to możliwe, że serum do twarzy nałożone przed tonikiem jest mniej skuteczne? Warto więc pamiętać o tym, że każdy typ kosmetyków ma nieco inne działanie, a prawidłowa kolejność stosowania minimalizuje ryzyko tego, że wspomniane działanie okaże się niewystarczające albo wejdzie w reakcję z działaniem innego kosmetyku. Kosmetyki stosowane zgodnie z zaleceniami są też w stanie lepiej się wchłaniać. Nie pozostawiają po sobie widocznego śladu, a to sprawia, że działają w najlepszy możliwy sposób.
Po pierwsze – olejek do demakijażu
Wykonanie demakijażu nie zawsze jest konieczne, jeśli jednak danego dnia mieliśmy na twarzy makijaż, musimy pamiętać o tym, że pozbycie się go będzie doskonałe tak w kontekście naszej urody, jak i zdrowia. Kosmetyków do demakijażu nie brakuje, obecnie jednak największą popularnością cieszą się te, które mają oleistą formułę. Olejki do demakijażu cieszą się coraz większą popularnością, można je jednak stosować zamiennie z oliwkami dla dzieci oraz z tłustym mleczkiem. Dobrze dobrany kosmetyk nie tylko rozpuszcza makijaż i brud, ale również pozwala na zebranie nadmiaru sebum.
Po drugie – żel albo pianka
Pozbycie się makijażu nie oznacza wcale, że nasza skóra jest już oczyszczona. Do niedawna stosowano w tym celu przede wszystkim płyny micelarne, coraz większe grono zwolenników mają dziś jednak również żele oraz pianki do twarzy. Pianka do twarzy powinna być wybierana tak, aby odpowiadała naszej cerze. Przeważnie w jej składzie można znaleźć glicerynę o nawilżającym działaniu, wyciągu roślinne mające działanie antybakteryjne, a także witaminy, w tym zwłaszcza witaminę A oraz E. Szczególnie ważne wydaje się to, że w jej składzie nie ma mydła, to zaś sprawia, że stosując ją nie musimy obawiać się nadmiernego wysuszenia skóry twarzy.
Po trzecie – peeling
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku demakijażu, kosmetyki do peelingu nie muszą być stosowane codziennie tak, aby nie wysuszyć delikatnej cery. Warto jednak stosować je przynajmniej dwa razy w tygodniu już po nałożeniu pianki tak, aby możliwie jak najdokładniej eliminować zrogowaciały naskórek.
Po czwarte – tonik i serum do twarzy
Już po oczyszczeniu nadchodzi czas na tonizowanie i warto pamiętać, że nie jest to zabieg, z którego można zrezygnować. Dobrze dobrany tonik nie tylko łagodzi podrażnienia, ale również sprawia, że skóra odzyskuje naturalny poziom pH. Dopiero wtedy, gdy cera jest już oczyszczona, możemy sięgnąć po serum pod krem. To właśnie ten kosmetyk ma nie tylko najsilniejsze działanie, ale również działa najgłębiej. Jeśli nałożymy go później, inne kosmetyki mogą przeszkodzić mu w wykorzystaniu pełni swoich możliwości.
Po piąte – olej pod krem i krem
Wiele osób zaraz po nałożeniu serum sięga po krem do twarzy i pod oczy, warto jednak pamiętać, że współcześnie powoli odchodzi się od tego rodzaju praktyki. Znacznie lepsze rezultaty przynosi olej pod krem o właściwościach nawilżających i odżywczych, a dopiero potem krem, który jest dopasowany zarówno do charakteru naszej cery, jak i do niedoskonałości, których chcemy pozbyć się w pierwszej kolejności. Pamiętajmy, że ze stosowaniem kremu nie trzeba się spieszyć. Najlepiej sięgnąć po niego wtedy, gdy dojdzie już do wchłonięcia się serum.