Kosmetyczny recykling. Jak wykorzystać nie trafiony kosmetyk?

Kupując kosmetyki naturalne oraz klasyczne kosmetyki drogeryjne zwykle staramy się mieć pewność, że nie sięgamy po rozwiązania niskiej klasy. Niestety, bywa i tak, że nawet analiza dziesiątek opinii w Internecie oraz rekomendacji znajomych nie jest wystarczająca. Kosmetyk, który miał zrewolucjonizować nasze spojrzenie na zabiegi pielęgnacyjne okazuje się bublem, a my mamy ochotę jak najszybciej zapomnieć o nieudanym zakupie. Co jednak zrobić z takim kosmetykiem, jeśli chce się być osobą świadomą ekologicznie? Wyrzucanie go wcale nie jest jedynym rozwiązaniem, które warto rozważyć. Znacznie lepszą opcja wydaje się tak zwany kosmetyczny recykling. Ten cieszy się dużą popularnością tak na zachodzie, jak i na północy Europy i nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zainteresować nim również Polki.

Bubel pierwszy – szampon do włosów

Kto nigdy nie nabrał się na reklamę szamponu do włosów, który miał zapewnić nam włosy już zawsze gładkie i lśniące, niech pierwszy rzuci kamieniem. Producenci szamponów potrafią być wyjątkowo przekonujący, a my dopiero po pewnym czasie przekonujemy się, że rozwiązanie, które wybraliśmy, jest dalekie od ideału, Na szczęście, nie musimy wcale korzystać z szamponu, który przynosi nam więcej strat niż korzyści tylko po to, aby samym sobie wymierzyć karę. Zgodnie z zasadą less waste nietrafiony szampon możemy wykorzystać choćby jako relaksujący płyn do kąpieli. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby stosować go w zastępstwie dla mydła do rąk, a nawet wykorzystać go do stworzenia peelingu dla skóry głowy. Jeśli zauważyliśmy, że szampon podrażnia naszą skórę, lepiej nie doprowadzać do kontaktu z nią. Nadal możemy myć w nim jednak pędzle wykorzystywane podczas przygotowywania makijażu, a nawet… prać delikatne ubrania.

Bubel drugi – odżywka do włosów

Choć odzywka ma wzmacniać włosy i nadawać im zdrowszy wygląd, wiele kosmetyków o takiej nazwie nie radzi sobie z realizacją tych założeń. Jeśli kolejne użycie tylko utwierdza nas w przekonaniu, że naszym włosom bardziej przysłuży się odstawienie odżywki, najlepiej, jeśli znajdziemy dla niej inne zastosowanie. Jeśli dodamy do odżywki oleju, możemy ją wzmocnić, a tym samym samodzielnie uzupełnić ewidentne braki producenta. Tu najlepiej sprawdzi się olej lniany i arganowy, choć dobrym pomysłem może być również wykorzystanie tego, który powstał na bazie słodkich migdałów. Może jednak okazać się, że nawet nasze wysiłki nie będą w stanie wpłynąć korzystnie na bubel przypadkowo nazywany odżywką. W takim przypadku warto zastanowić się nad zamianą nietrafionego kosmetyku w peeling. Nie jest to wcale trudne zadanie. Wystarczy, że do odżywki dodamy cukier albo kawę i już możemy cieszyć się naturalnym kosmetykiem, który ożywi skórę głowy. Odżywka może być także dość skutecznym kosmetykiem do depilacji. Trudno liczyć na to, że usunie włoski, można mieć jednak pewność, że doprowadzi do ich zmiękczenia, co jest dobrą wiadomością dla jej użytkowników.

Bubel trzeci – krem do twarzy

Kremy do twarzy wybiera się ze szczególną starannością mając świadomość tego, jak brzemienne w skutki mogą być pozornie nieistotne pomyłki. Błędy zdarzają się jednak każdemu i w rezultacie w naszej kosmetyczce może pojawić się krem, który będzie podrażniać skórę twarzy albo taki, który okazał się nawilżający jedynie z nazwy. Na szczęście, nawet taki kosmetyk może jeszcze się nam przydać. Wystarczy, że będziemy stosować go tam, gdzie skóra jest nieco mniej wymagająca, choćby jako krem do rąk albo do stóp. Krem, nawet jeśli nie był odpowiedni dla naszej skóry, może spełnić nasze oczekiwania jako rozwiązanie wykorzystywane do pielęgnowania skórzanych butów i toreb.

Bubel czwarty – balsam do ciała

Jeśli balsam do ciała nie spełnił naszych oczekiwań, wcale nie musimy rozpaczać. Wiele wskazuje na to, że zyskaliśmy właśnie ciekawą bazę do przygotowania peelingu. Tak samo, jak miało to miejsce w przypadku innych nietrafionych kosmetyków balsam można połączyć z cukrem albo z kawą. Ta ostatnia może przynieść szczególnie imponujące rezultaty, a niskiej jakości balsam do ciała zmieni się, dzięki niej, w znakomity peeling antycellulitowy.

Dodaj komentarz