Ciąża to szczególny moment w życiu kobiety nie tylko dlatego, że wszystko wydaje się nowe i nieco tajemnicze. Organizm zaczyna reagować niestandardowo na znane nam rzeczy, a odpowiedzialność za mające przyjść na świat dziecko sprawia, że same kobiety podchodzą nieco inaczej do normalnych dla nich zwykle praktyk. Ich położenia nie ułatwia także to, że nieustannie otrzymują dobre rady, a przedstawicielki starszego pokolenia przedstawiają im okres ciąży jako czas zakazów i wyrzeczeń? Jakie miejsce w tym świecie zajmują kosmetyki naturalne dla ciężarnych? Czy warto po nie sięgać, czy też lepiej zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych do czasu porodu?
Kobieca skóra w czasie ciąży
Ciąża to czas burzy hormonów, ta zaś nie pozostaje bez wpływu nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na wygląd zewnętrzny. Zmiany znajdują odbicie w stanie naszej skóry. Gdy rośnie poziom estrogenów możemy obserwować jej przesuszenie i podrażnienie, skóra często zaczyna też swędzieć, choć nie powinno być ku temu podstaw. Pojawiają się plamy pigmentacyjne, a wiele kobiet zaczyna na nowo zmagać się z trądzikiem, choć nie miało go już od wielu lat.
W ciąży kobietom przybywa też kilogramów. Jest to stan naturalny, wiąże się jednak z poważnymi konsekwencjami, z którymi przyszłe mamy będą musiały zmagać się również po narodzinach dziecka. Pojawia się ryzyko wystąpienia rozstępów, wiele kobiet właśnie w momencie zajścia w ciążę ma też problem z cellulitem. Jakby tego było mało, skóra ciężarnych potrafi przestać tolerować te kosmetyki, które przez lata były jej doskonale znane i które były stosowane z prawdziwą przyjemnością. Teraz ich użycie może powodować zaczerwienienie i wysypkę pozbawioną jakichkolwiek łatwych do wytłumaczenia przyczyn.
Jak dbać o skórę w ciąży?
Skóra kobiet w ciąży wymaga szczególnej troski, nie każda przyszła mama wie jednak, jak o nią dbać. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że im bardziej naturalna będzie jej ciążowa pielęgnacja tym lepiej. W czasie ciąży dobrze jest odstawić nie tylko kosmetyki z parafiną i olejami mineralnymi, ale również te, które nie są wolne od syntetycznych barwników i aromatów. Skórę należy uwolnić również od parabenów oraz tych wszystkich składników, których stosowanie wiąże się z ryzykiem podrażnienia nawet, jeśli nie jest to ryzyko duże.
Jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie skóry, po kosmetyki naturalne w ciąży należy sięgać z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że są one znacznie bezpieczniejsze niż klasyczne kosmetyki drogeryjne zwłaszcza, jeśli decyzję o zakupie opieramy na analizie ich rzeczywistego składu, a nie wyłącznie na deklaracjach producenta. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że w składzie kosmetyków naturalnych można znaleźć to wszystko, co jest nam rzeczywiście potrzebne, gdy chcemy zadbać o skórę. Tu warto wspomnieć o nawilżających i natłuszczających skórę składnikach roślinnych oraz o olejach roślinnych łagodzących podrażnienia i sprawiających, że zmniejsza się ryzyko ich powstawania.
Szczotka do biustu – wyjątkowe rozwiązanie
Ciąża to znakomity czas także wtedy, gdy marzy nam się przetestowanie rozwiązań, o których do tej pory tylko słyszałyśmy. Takim rozwiązaniem jest choćby szczotka do biustu, która w tym szczególnym okresie może dać nam wiele przyjemności i prawdziwe ukojenie.
Szczotkowanie ciała cieszy się rosnącą popularnością, nie można przy tym kwestionować dobroczynnego wpływu, jaki może mieć na naszą skórę i cały organizm. To niezawodny sposób na jego odmłodzenie i regenerację, warto przy tym zwrócić uwagę i na to, że poprawia nastrój. Szczotka do biustu powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb, ciężarne zaś w szczególny sposób powinny zwracać uwagę na delikatność tego rozwiązania. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczotki z naturalnego włosia końskiego, w sprzedaży możemy jednak znaleźć także szczotki, które są nie mniej delikatne, nie wykonano ich jednak z włosia zwierzęcego. Szczotki takie są szczególnie mile widziane w odniesieniu do skóry wrażliwej, a choć zaleca się stosowanie ich do dekoltu, są świetnymi rozwiązaniami także w przypadku twarzy.