Kubeczek menstruacyjny – wszystko o kubeczkach

Jak zadbać o swoje zdrowie, a jednocześnie poprawić komfort funkcjonowania w czasie miesiączki? Już od dawna nie zaleca się unikania jakiejkolwiek aktywności. Nie sugeruje się również, że najlepszą opcją jest w takiej sytuacji przebywanie w domu. Współczesna nauka robi wiele, aby najtrudniejsze dni w miesiącu można było znieść nie tylko bez niepotrzebnego bólu, ale również bez obaw, że krew menstruacyjna pojawi się na ubraniach. Jednym z ciekawszych rozwiązań, z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach są kubeczki menstruacyjne.

Kubeczki menstruacyjne – próba definicji

Kubeczek menstruacyjny to jeden z tych środków higienicznych, które są przeznaczone dla kobiet w momencie menstruacji. Jest noszony w pochwie przez czas krwawienia menstruacyjnego i odpowiada za zbieranie zarówno krwi, jak i innych wydzielin menstruacyjnych. W przeciwieństwie do podpasek i tamponów, nie wchłania wydzielin menstruacyjnych, ale zbiera je w zbiorniczku. Dzięki temu kubeczek można z łatwością wyjąć, wyczyścić, a następnie zdecydować się na jego ponowne użycie.

Jak powstały kubeczki menstruacyjne?

Kubeczki menstruacyjne nie są jeszcze tak popularne, jak podpaski i tampony, nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które dopiero od niedawna są dostępne w sprzedaży. Pierwszy patent ogłoszono już w 1932 roku, choć rozwiązanie, z jakim wówczas można było mieć do czynienia wyraźnie ustępowało pod względem komfortu kubeczkom, po które dziś sięgają kobiety zmagające się z trudami miesiączki. Pierwsze próby wprowadzenia kubeczków na masowy rynek miały miejsce w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, początkowo jednak mieliśmy do czynienia z działaniami, które nie przynosiły oczekiwanych sukcesów. Być może przesądzało o tym to, że początkowo kubeczki menstruacyjne wykonywano z gumy, były więc zdecydowanie mniej wygodne niż modele silikonowe, z którymi dziś mamy do czynienia.

Kolejna próba zainteresowania konsumentek kubeczkami menstruacyjnymi została podjęta w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat osiemdziesiątych i tym razem powodzenie było znacznie większe. Z czasem kubeczki zadebiutowały także w Wielkiej Brytanii, a niedługo potem – w wielu innych państwach europejskich.

Jak dopasować kubeczek menstruacyjny do swoich potrzeb?

Zastanawiając się nad tym, jaki kubeczek wybrać, warto przeanalizować możliwości rynkowe w tym zakresie. Na sklepowych półkach możemy znaleźć dwa typy rozwiązań. Na pierwszy składają się miękkie i elastyczne kubeczki przypominające swoim wyglądem kielich i wykonane z polietylenu. Są mniej popularne niż drugi typ – kubeczki przypominające dzwon i wykonane z silikony medycznego. W obu przypadkach mamy do czynienia z rozwiązaniami, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie, a najlepsi producenci tacy, jak choćby OrganiCup zapewniają, że polecane przez nich rozwiązania można bez obaw stosować nawet przez 15 lat. Polietylenowe kubeczki jednorazowe można wykorzystywać także wówczas, gdy kobieta w trakcie miesiączki chce odbywać stosunek seksualny, choć należy podkreślić z mocą, że nie jest to metoda antykoncepcyjna. Panie stosujące wielorazowe kubeczki wykonane z silikonu powinny pamiętać o tym, że podczas stosunku konieczne będzie wyciągnięcie kubeczka.

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych

Jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup kubeczka menstruacyjnego, musimy zastanowić się nad tym, jaki jego rozmiar będzie w naszym przypadku tym najbardziej właściwym. Przeważnie są one dostępne w dwóch rozmiarach i te mniejsze są zalecane przede wszystkim kobietom, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia. Większy rozmiar jest wskazany dla kobiet starszych, a także dla tych, które mają za sobą przynajmniej jeden poród. Powinny po nie sięgać również kobiety, które mają bardziej intensywne miesiączki.

Analizując wielkość kubeczka menstruacyjnego warto też pamiętać, że ważna może okazać się nie tylko jego szerokość, ale także długość. Jeśli więc kobieta ma krótką pochwę, kubeczek również nie powinien być za długi, bo będzie wystawać, gdy przyjmie ona pozycję siedzącą.

Dodaj komentarz