Kwas foliowy w ciąży. Co jeść, żeby dostarczyć kwas foliowy?

Zainteresowanie kwasem foliowym w ostatnich latach jest spore, przede wszystkim oczywiście dotyczy to kobiet starających się o dziecko oraz kobiet w ciąży, dla których ta witamina ma istotne znaczenie. Warto się bliżej przyjrzeć czym jest kwas foliowy, dokładniej witamina B9 albo inaczej folacyna, oraz dlaczego ma tak istotne znaczenie dla naszego organizmu. Dzięki temu łatwiej będzie podejmować działania, które będą zmierzały do tego, by nie brakowało nam w organizmie tego składnika. Poznajcie kwas foliowy, jego istotę oraz to jakie składniki w diecie mogą stanowić poważne źródło witaminy B9. 

Co to takiego kwas foliowy? 

Kwas foliowy inaczej folacyna to witamina B9, która należy do grupy folianów i ma istotne znaczenie dla pracy naszego organizmu. Jeśli w organizmie ilość tej witaminy jest niewłaściwa wiąże się to z problemami zdrowotnymi. Między innymi niedobory kwasu foliowego powodują zaburzenia procesów metabolicznych, a także mogą rzutować na to jak wyglądać będzie wzrost oraz rozwój komórki. Właśnie w okresie ciąży bardzo istotna jest prawidłowa podaż witaminy B9, ponieważ to ona jest istotna dla uniknięcia potencjalnych wad cewy nerwowej u dziecka. Poza tym na odpowiednią dawkę witaminy B9 powinny zwracać uwagę także te osoby, które są narażone na choroby układu krążenia takie jak miażdżyca i udar. 

Jakie powinno być zalecane spożycie kwasu foliowego? 

Jeśli chodzi o spożycie folianów mamy określone dokładnie informacje, które przygotowywane są przez Instytut Żywności i Żywienia, który określa, że dzienna dawka powinna być na poziomie 400 µg równoważnika folianów/dobę. W przypadku kobiet, które znajdują się w ciąży ta podaż powinna być podniesiona do dawki 600 µg właśnie ze względu na to, że istnieje ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej, jeśli w trakcie ciąży pojawiać się będą niedobory tej witaminy w organizmie. Trzeba jednocześnie zauważyć, że to jaka będzie podaż witaminy np. z posiłków to jedna kwestia, a zupełnie inną kwestią będzie to jak wyglądać będzie jej przyswajalność przez organizm. To będzie uzależnione od wielu czynników między innymi wybranego produktu czy obróbki jakiemu produkt był poddany. Poza tym wpływ na przyswajalność witaminy ma również organizm konsumenta, przyjmowane leki, przebieg procesu trawienia. 

Jakie produkty dostarczają duże dawki kwasu foliowego?

Dawki kwasu foliowego znajdziemy zarówno w produktach, które są pochodzenia roślinnego jak i produktach pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu można również liczyć na jej prawidłową dawkę niezależnie od tego jaką dietę się stosują. Na jej dostarczenie w odpowiedniej ilości mogą liczyć także te osoby, które stosują dietę eliminacyjną jak dieta wegańska. Jeśli chodzi o najlepsze źródła kwasu foliowego w codziennej diecie kobiety w ciąży to należy postawić na warzywa liściaste. Najlepiej będą się sprawdzać takie warzywa jak szpinak, sałata, kapusta, brokuł, groszek zielony, rośliny strączkowe, buraki. Poza tym postawić można także na orzechy, ziarna zbóż, które także dają dobrą dawkę folianów. W przypadku produktów, które mają pochodzenie zwierzęce możemy mówić o takich propozycjach jak między innymi podroby, które dostarczają najwięcej kwasu foliowego. Poza tym stawiać można na drożdże, jaja, sery. Niewielkie ilości posiadają produkty mleczne, mięso, ryby, owoce poza cytrusami. 

Należy również pamiętać o tym, że kwas foliowy jest podatny na działanie czynników zewnętrznych między innymi takich jak promienie słoneczne, temperatura czy dostęp tlenu. Tutaj nie tylko znacznie będzie miała obróbka termiczna, ale także przechowywanie wpływa na to jaka będzie liczba folianów. Starty w tym zakresie mogą mieć od 40 do nawet 90%. Jeśli produkty mają dużą dawkę folianów i chce się je zachować w dobrym stanie powinno się przechowywać je w ciemnym oraz chłodnym miejscu. Wtedy będzie można liczyć na to, że straty będą minimalne i ta jakość produktów z folianami będzie zachowana na odpowiednim poziomie. W przypadku kobiet w ciąży dbanie o taką kwestię będzie szczególnie istotne. 

Dodaj komentarz