Lawenda – właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Zastosowanie lawendy w pielęgnacji.

Tak właściwości lawendy, jak i olejku lawendowego są doskonale znane wszystkim entuzjastom naturalnych metod leczenia. Niemal każdy z nas przynajmniej raz słyszał o tym, że lawenda może okazać się cennym wsparciem zarówno podczas walki z bezsennością, jak i wtedy, gdy problemem stają się intensywne bóle menstruacyjne. Od niedawna podkreśla się przy tym również właściwości pielęgnacyjne tej rośliny. Są one na tyle duże i niemożliwe do zakwestionowania, że lawenda coraz częściej jest wykorzystywana nie tylko przez zwolenników kosmetyków naturalnych, ale i przez największe koncerny kosmetyczne.

Lawenda – podstawowe informacje

Sama lawenda to zielony krzew przynależący do rodziny jasnotowatych. Ma wąskie, srebrzyste liście, a także kwiaty, które, w zależności od gatunku lawendy, mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, a nawet białe. Królestwem lawendy są przede wszystkim kraje śródziemnomorskie i właśnie tam możemy spotkać większość z jej czterdziestu znanych nam odmian. Krzew pojawia się także w innych krajach Europy, można go przy tym spotkać również w Ameryce Północnej. W Polsce uprawa lawendy na skalę przemysłową jest dość trudna ze względu na warunki klimatyczne. Często możemy jednak spotkać ją w ogrodach, a nawet na balkonach.

W zielarstwie najwięcej zastosowań znajduje się dla kwiatów lawendy zwłaszcza, jeśli są one zbierane bezpośrednio przed rozwinięciem. Właśnie z nich pozyskuje się olejek lawendowy, ten zaś cieszy się opinią najbardziej znanego olejka eterycznego na świecie. Lawenda znana jest między innymi ze swojego działania moczopędnego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, ma też działanie napotne. Kwiaty tej rośliny są cenione również ze względu na pozytywny wpływ na mięśnie gładkie umieszczone w górnych drogach oddechowych, wspierają przy tym pracę jelit. Osoby, które analizują właściwości lawendy często podkreślają też, że dla olejku lawendowego charakterystyczne są jego właściwości uspokajające.

Lawenda – znaczenie w leczeniu

Jak już wspomniano, medycyna od lat sięga po lawendę w walce z bezsennością, silnymi bólami menstruacyjnymi, a nawet – dolegliwościami bólowymi po zabiegach. Od stuleci lawenda jest też uważana za sprawdzony środek pozwalający na walkę z migreną, a nawet na łagodzenie objawów egzemy. Od niedawna zwraca się także uwagę, że lawenda może być stosowana pomocniczo w leczeniu depresji, choć na razie nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających jej pozytywny wpływ na samopoczucie osób zmagających się z tym schorzeniem.

Lawenda w kosmetyce

Kosmetyki z lawendą nie są propozycją nową, nie można jednak nie zauważyć tego, że właśnie w ostatnich latach wzrosła ich popularność. Polecane są nie tylko w pielęgnacji twarzy i całego ciała, ale również włosów, a wiara w ich skuteczność znajduje poparcie w badaniach naukowych.

Olejek lawendowy cieszy się szczególną popularnością jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Znakomicie radzi sobie z wolnymi rodnikami, rozświetla cerę, a jednocześnie przyczynia się do tego, że szybciej można usunąć z niej zanieczyszczenia. Można dodać go do naszego ulubionego kremu na twarz, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby od czasu do czasu zafundować sobie kąpiel z wykorzystaniem olejku lawendowego. Lawenda jest zresztą wykorzystywana także jako składnik wielu kosmetyków do kąpieli, w tym żelów pod prysznic, mydeł oraz soli do kąpieli.

Jeśli chcemy wykorzystać prozdrowotne właściwości lawendy, aby pomóc naszym włosom, nie ulega wątpliwości, że najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu będzie ich olejowanie. Olejek lawendowy stosowany na włosy cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że przyspiesza ich porost, nawilża przy tym skórę głowy, co sprawia, że staje się cennym wsparciem podczas walki z łupieżem. Ma kojące działanie, odżywia włosy i sprawia, że stają się one bardziej lśniące i wizualnie zdrowsze. Kuracja z wykorzystaniem olejku lawendowego jest tym skuteczniejsza, im bardziej jest regularna. Warto jednak pamiętać o tym, że sam olejek powinien być stosowany maksymalnie dwa razy w tygodniu, aby nie obciążać przesadnie włosów.

Dodaj komentarz