Dbać o środowisko naturalne można na wiele sposobów. Nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby robić to podczas codziennych czynności, nawet tak wydawałoby się banalnych, jak mycie naczyń. Jak osiągnąć ten cel? Pomoże przyswojenie sobie kilku zasad i poznanie produktów, które mogą nam w tym pomóc.
Styl less waste – idealny podczas mycia naczyń
Nietrudno się domyślić, że osoby myślące o myciu naczyń less waste, w pierwszej kolejności powinny zastanowić się nad tym, czy nie zaopatrzyć się w zmywarkę. Zużycie wody przez to urządzenie potrafi zmniejszyć się nawet trzykrotnie, jeśli zestawimy je z tym, z którym mamy do czynienia zmywając ręcznie. Gdy postawimy na nowoczesną zmywarkę jednego z uznanych producentów możemy być pewni, że zużycie to może być jeszcze niższe. Co więcej, zmywarki, wbrew obawom wielu osób, nie są rozwiązaniami, które zużywają na tyle wiele energii, aby przekreślało to opłacalność zakupu.
Także zmywając naczynienia ręcznie warto troszczyć się o to, aby zużywać możliwie jak najmniej wody. Tu pomoże klasyczny, dwukomorowy zlew. W jednej komorze można moczyć brudne naczynia, w drugiej zaś ograniczyć się jedynie do ich płukania. Warto też zwracać uwagę na produkty, które wykorzystuje się podczas zmywania, bo wiele z nich nawet mimo szczerych chęci nie można nazwać ekologicznymi.
To nam ułatwi zmywanie less waste
Jednym z ciekawszych sposobów na mycie naczyń przyjazne nie tylko naszej planecie, ale również skórze jest sięgnięcie po oferowany przez Yope płyn do naczyń z bergamotki, werbeny oraz bazylii. To skuteczny pomocnik nie tylko w walce z tłuszczem, ale i z innymi zabrudzeniami, a jednym z jego największych atutów jest to, że zawiera aż 97 procent składników o naturalnym pochodzeniu. Jego stosowanie nie wiąże się z ryzykiem powstawania smug i zacieków, można przy tym sięgać po niego nawet bez rękawiczek nie obawiając się, że ucierpi na tym nasza skóra.
Także firma Sonett stara się przekonać nas o tym, że mycie naczyń zero waste jest znacznie łatwiejsze niż początkowo mogłoby to nam się wydawać. Jednym z ciekawszych elementów jej oferty jest ekologiczna gąbka do naczyń, na którą można liczyć choćby wtedy, gdy staramy się doprowadzić do idealnego stanu delikatne szkło oraz powierzchnie wykonane ze stali nierdzewnej. Sama gąbka jest wykonana z celulozy, włókna sizalowego oraz pochodzącego z recyklingu tworzywa PET. Kupując ją mamy więc pewność, że dajemy drugie życie produktom, które nie muszą rozkładać się na wysypiskach.
Także Klareko możemy umieścić na liście firm, które starają się przekonać nas o tym, że mycie naczyń może odbywać się w duchu less waste. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o dużej, ekologicznej lnianej myjce, która jest produktem w stu procentach naturalnych. Myjka lniana jest zdecydowanie bardziej miękka niż jej jutowy odpowiednik, okazuje się przy tym nieoceniona nie tylko podczas mycia naczyń, ale i szeregu innych czynności związanych z codziennymi porządkami.
Jeśli podczas mycia naczyń przyda się nam drewniana szczotka, jednym z najciekawszych produktów o takim charakterze jest ten, który proponuje nam firma Starmann. Szczotka tego producenta może znacząco ograniczyć konieczność stosowania detergentów, wygodnie leży w dłoniach, a jednocześnie przyczynia się do tego, że po jej użyciu naczynia są czyste i lśniące. Plusem szczotki jest i to, że jest niezwykle poręczna. Może być wykorzystana nawet do mycia delikatnych naczyń szklanych, przez co znacząco skraca czas niezbędny do wykonania tej czynności.
A co z osobami, które chcą pozostać w nurcie less waste korzystając ze zmywarki? Greenatural proponuje im wyjątkowe tabletki do zmywarki Pomarańcza & cytryna. Nie tylko myją one perfekcyjnie, a ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem pozostawiania nieestetycznych smug, ale również nabłyszczają naczynia i chronią je. Ich formuła jest ekologiczna, a składniki – biodegradowalne. Tabletki bazują na ekologicznych olejkach eterycznych, są przy tym bezpieczne tak dla planety, jak i dla domowników.