Naturalna higiena intymna dla nowoczesnej kobiety

Dbająca o siebie kobieta, której sercu bliska jest naturalna pielęgnacja i troska o otaczający ją świat, nie powinna zapominać o dbaniu o higienę intymną. Zdrowie intymne leży u podstaw długiego życia i dobrego samopoczucia. Co przy tym ważne, nie powinno być tematem tabu.

Błędy, których należy unikać

Gdy mówimy o kobiecym zdrowiu intymnym, powinniśmy mieć świadomość tego, że wpływa na nie co najmniej kilka czynników. Odpowiednia higiena intymna może być uważana za najważniejszy z nich, z całą pewnością nie jest jednak jedynym, na który należy zwracać uwagę. Bez względu na to, czy wybieramy środek myjący, materiały higieniczne, czy też samą bieliznę, powinnyśmy mieć świadomość tego, że podejmujemy ważne decyzje. Nie powinnyśmy się więc z nimi spieszyć. Nie mniej ważne jest zresztą także to, jaki tryb życia prowadzimy, jak się odżywiamy i jak często odwiedzamy ginekologia. Patrzmy na nasz organizm jako na całość, doceniajmy znaczenie pozornie drobnych wyborów, a na pewno nie będziemy czuć się źle.

Lista błędów, które często popełniamy nieświadome tego, z jak dużym wiążą się one niebezpieczeństwem, nie jest wcale krótka. Najważniejszym z nich jest mycie okolic intymnych tym samym środkiem, który stosujemy do mycia innych części ciała, problematyczne może być jednak również mycie miejsc intymnych mydłem o odczynie silnie zasadowym. Wystrzegać należy się także zbyt ciasnej bielizny, niedopasowanych tamponów oraz podpasek noszonych przez cały dzień tylko dlatego, że nie mamy czasu ich zmienić. Eliminacja złych nawyków nie jest trudna, a prowadzi nie tylko do znaczącej poprawy naszego stanu zdrowia, ale i do zwiększenia komfortu.

Naturalny płyn do higieny intymnej

Jak dbać o miejsca intymne? Wiedząc, czego nie robić, warto zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie zastosować. Woda wcale nie jest środkiem zapewniającym nam maksimum bezpieczeństwa, nie będzie nim jednak także płyn zawierający sztuczne składniki o działaniu podrażniającym, często szkodzącym naturalnej florze bakteryjnej zamiast ją wspierać. Na szczęście, naturalne płyny do higieny intymnej już od dawna nie należą do rzadkości. Można je stosować w codziennej pielęgnacji, są przy tym na tyle bezpieczne, że poleca się je również kobietom w połogu oraz tym, które właśnie przechodzą proces rekonwalescencji po zabiegach ginekologicznych.

Gdy zbliża się miesiączka

O ile przy zakupie płynu do higieny intymnej zdarza się nam chwila refleksji, o tyle przy wyborze tamponów i podpasek zwykle działamy automatycznie hołdując przyzwyczajeniom zdobywanym przez lata. Uważamy, że mamy do czynienia z produktami bezpiecznymi, a tym samym jedyny moment zastanowienia pojawia się wtedy, gdy chcemy wybrać rozmiar dopasowany do naszych potrzeb. Tymczasem okazuje się, że nie wszystkie podpaski i tampony mają tak samo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Choć produkuje się je z bawełny, podpaski z organicznej bawełny ciągle jeszcze są rzadkością. Znacznie częściej wykorzystywana jest ta, którą uprawia się w celach przemysłowych, a tym samym – może być zanieczyszczona przez pestycydy i herbicydy. Co więcej, proces wybielania takiej bawełny często wymaga zastosowania chloru. To właśnie dzięki niemu jest ona sterylna i czysta, chlor zwiększa jednak ryzyko zanieczyszczenia podpaski dioksynami, te zaś uważa się coraz częściej za mające działanie rakotwórcze. Jeśli doda się do tego sztuczne substancje zapachowe tak chętnie wykorzystywane przy produkcji podpasek i tamponów jasnym stanie się, że poziom bezpieczeństwa związany z ich stosowaniem nie jest wcale tak wysoki, jak początkowo sądziliśmy.

Chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia i poprawić poziom bezpieczeństwa, warto sięgać po wspomniane już podpaski z bawełny organicznej. Dobrą alternatywą dla nich mogą okazać się także kubeczki menstruacyjne – produkty wielorazowego użytku łatwe w stosowaniu i w czyszczeniu, które mogą towarzyszyć nam przez lata. Kubeczki wykonuje się z medycznego silikonu, nie trzeba więc obawiać się, że ich bezpośredni kontakt z miejscami intymnymi doprowadzi do niebezpiecznych podrażnień.

Dodaj komentarz