Naturalna pielęgnacja prosto z kuchni

Naturalna pielęgnacja kojarzy się nam z zakupem kolejnych kosmetyków. Liczymy się z tym, że szczególny sposób ich produkcji może wpływać na dość wysokie ceny, jakie będą osiągać. Warto więc pamiętać, że wiele składników, które można wykorzystać do dbania o swój wygląd, czeka na nas w naszej własnej kuchni. Po co można zatem sięgnąć w pierwszej kolejności i ile można zyskać odwołując się do tego rodzaju rozwiązań?

Woda ryżowa i jej zalety

Woda, która pozostaje po gotowaniu ryżu bez dodatku soli nie wydaje się szczególnie wartościowa. Tymczasem to jeden z ważniejszych składników wykorzystywanych niegdyś przez Japonki do pielęgnacji włosów. Gdy przeanalizujemy jej skład, szybko dojdziemy zresztą do wniosku, że Azjatki wiedziały co robią. Jest ona bogata w składniki typowe również dla samego ryżu, a więc w witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, potas, magnez i cynk. W jej składzie znajduje się także inozytol. Substancja ta nawet po spłukaniu pozostaje wewnątrz włosa. Jej obecność poprawia elastyczność, przyczynia się tez do tego, że mamy szansę na odbudowanie zniszczonej struktury włosa.

Przygotowanie wody ryżowej jest zabiegiem wyjątkowo mało skomplikowanym. Wystarczy dodać jej mniej więcej trzy razy tyle, ile używamy zwykle, gdy gotujemy ryż. Najlepiej sięgać po wodę filtrowaną pilnując, aby ryż się nie przypalił. Pomimo konsystencji wody płukanka jest mocno skoncentrowana. Można ją zresztą nieco rozcieńczyć korzystając ze szklanki czystej wody. Potem pozostaje już tylko ostudzenie jej i przepłukanie nią włosów. Efekt będzie widoczny już po kilku zastosowaniach.

Cudowne rezultaty peelingu z fusów z kawy

Jeśli nie przepadamy za ryżem, ale chętnie pijemy kawę, a dodatkowo chcemy poprawić stan naszej skóry, wyjątkowo pomocne okażą się fusy, które pozostają na dnie każdej filiżanki. Peeling kawowy jest kojarzony przede wszystkim z jego działania złuszczającego i ujędrniającego, jest jednak także skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry. Warto się nim zainteresować także dlatego, że kawa jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków pozwalających na walkę z cellulitem. Regularny peeling kawowy może też wykazywać delikatne działanie rozjaśniające.

Ogromną zaletą peelingu kawowego jest również to, że jego przygotowanie jest wyjątkowo proste. Przydadzą się nam cztery łyżeczki fusów po kawie oraz cztery łyżeczki oliwy z oliwek. Składniki należy połączyć ze sobą i już można korzystać z domowego kosmetyku o znakomitych właściwościach. Pamiętajmy jedynie o tym, że peeling kawowy nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Każdorazowo dobrze jest więc przygotować taką ilość, jaką będziemy w stanie zużyć.

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

Laminowanie włosów jest zabiegiem, w czasie którego ich powierzchnię pokrywa się specjalnym materiałem. Pozwala to na zabezpieczenie ich zarówno przed wilgocią, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki laminowaniu można uporać się zarówno z problemem rozdwajających się końcówek, jak i z włosami zniszczonymi koloryzacją. Profesjonalny zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym, jego koszt jest jednak dość duży. Dlaczego więc nie podjąć próby przeprowadzenia go samodzielnie?

Pomocne okazuje się siemię lniane – nasiona lnu, które często można znaleźć w kuchni. Wystarczy, że do garnka wsypiemy dwie łyżki nasion i uzupełnimy je 1,5 szklanki wody, a następnie zagotujemy mieszankę. Po uzyskaniu mieszanki przelewamy ją do miseczki i pozostawiamy do ostygnięcia myjąc w tym czasie włosy naszym ulubionym szamponem. Siemię można uzupełnić o łyżkę ulubionej odżywki do włosów. Przygotowana w ten sposób maska może zostać nałożona na włosy. Potem pozostaje nam tylko założenie czepka, opatulenie go ręcznikiem i godzina czekania. Efekt może nam zaskoczyć już po pierwszym użyciu.

Dodaj komentarz