Naturalna pielęgnacja włosów – najczęstsze problemy

Jeśli zmagamy się ze zniszczonymi, suchymi włosami, przetłuszczająca się skórą głowy oraz rozdwojonymi końcówkami trudno dziwić się, że naturalna pielęgnacja włosów często jawi się nam jako ostatnia deska ratunku. W sieci można przeczytać wiele na temat tego, jak dobrze działają oleje roślinne, szampony bez SLS i inne kosmetyki pielęgnacyjne wolne od silikonów. Niestety, w tych samych miejscach w Internecie możemy przeczytać zarówno opinie osób zachwyconych pozytywnymi efektami naturalnej pielęgnacji, jak i tych, które rozczarowały się. Warto więc przeanalizować najczęstsze problemy, jakie generuje świadoma pielęgnacja włosów i zastanowić się nad tym, jak dbać o włosy, aby ich unikać.

Problem pierwszy – niespodziewanie szorstkie włosy

Wiele osób zaczyna świadomie pielęgnować włosy po to, aby nadać im piękniejszego wyglądu. Ich zdziwienie jest więc ogromne, gdy okazuje się, że włosy poddane zabiegom pielęgnacyjnym stają się nie delikatniejsze i zwiewniejsze, ale bardziej szorstkie. Okazuje się, że taki stan rzeczy wcale nie jest aż tak szokujący, jak mogłoby się to nam wydawać i wynika przede wszystkim z tego, że włosy w końcu mogą oczyścić się z silikonów nakładanych na nie regularnie, choć nieświadomie. Silikony nadają włosom głdkości i sprawiają, że są one przyjemne w dotyku, w rzeczywistości jednak nie przynosi to oczekiwanych korzyści i jedynie ukrywa to, jaki jest rzeczywisty stan włosów, a ten wcale nie musi być najlepszy. Oczywiście, nie oznacza to, że musimy nosić szorstkie włosy z dumą przekonując osoby z naszego otoczenia, że od samego początku taki był właśnie nasz plan. Problem można zresztą szybko wyeliminować. Wystarczy, że po każdym myciu będziemy dbać o to, aby włosy były intensywnie nawilżone, choćby dzięki odżywkom. Pomocne staje się także olejowanie. Wiele osób narzeka, że jest żmudne, przynosi jednak fantastyczne rezultaty. Nie musi być przy tym wykonywane codziennie. Zabieg olejowania raz w tygodniu w zupełności nam wystarczy. Nie należy też zapominać o tym, że silikony same w sobie nie są złe. Niewłaściwe są jedynie te, które dostarczają włosom sztucznych substancji stanowiących dla nich zagrożenie. Jeśli więc problem szorstkich włosów nie ustępuje, a my nie chcemy rezygnować z naturalnej pielęgnacji, warto zapoznać się z silikonami dostępnymi na rynku i wybrać te, które są najmniej groźne dla włosów.

Problem drugi – plączące się, trudne do rozczesania włosy

Pielęgnujemy włosy po części dlatego, że zależy nam na tym, aby stały się nam posłuszne, łatwo rozczesywały się i układały się tak, jak tego oczkujemy. Tymczasem odstawienie klasycznych szamponów często przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast cieszyć się pięknymi, idealnie ułożonymi włosami, po każdym myciu mamy wrażenie, że rozplątujemy kołtun. Taki efekt jest konsekwencją stosowania szamponów wolnych od silikonów i SLS-ów, ponownie mamy jednak do czynienia z wyzwaniem, któremu jesteśmy w stanie sprostać.

Trudno liczyć na zmianę takiego stanu rzeczy, jeśli ograniczymy się jedynie do stosowania szamponu. Naturalna odżywka to konieczność i nie powinno się o tym zapominać. Jeśli włosy rozczesują się z trudnością, powinniśmy zadbać o ich końcówki. Najlepiej, jeśli będziemy w nie wcierać olej z pestek śliwek lub inny olej roślinny odpowiadający naszemu typowi włosów.

Problem trzeci – brak piany przy stosowaniu szamponu

Skąd czerpać pewność, że korzystamy z odpowiedniej ilości szamponu? Do niedawna informowało nas o tym jego intensywne pienienie się. Naturalna pielęgnacja włosów zakłada jednak rozstanie się z szamponami z dodatkiem SLS i SLES. Naturalne szampony również się pienią, należy jednak liczyć się z tym, że pienią się znacznie słabiej.

Chcąc rozwiązać ten problem warto zrezygnować z nawyku polegającego na nakładaniu szamponu wprost na skórę głowy. Znacznie lepsza wydaje się w tym kontekście tak zwana metoda kubeczkowa zakładająca, że odrobina szamponu zostanie wlana do kubeczka, gdzie wymiesza się go z ciepłą wodą. Taki rozcieńczony szampon z pewnością sprawdzi się znacznie lepiej.

Dodaj komentarz