Jak naturalnie zahamować wypadanie włosów?

Wypadanie włosów może mieć co najmniej kilka przyczyn. Myśląc o nim niemal natychmiast przypominamy sobie o zaburzeniach hormonalnych, źródłem problemu mogą być jednak również niedobory niektórych mikroelementów i witamin. Bywa i tak, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, a my dbamy o zbilansowaną dietę. W takim przypadku winowajcą zwykle okazują się błędy pielęgnacyjne, z istnienia których nie zdajemy sobie sprawy. Leczenie wypadania włosów nie jest proste i często wymaga konsultacji z lekarzem. Jeszcze przed wizytą w jego gabinecie możemy przetestować domowe sposoby na wypadanie włosów i przekonać się o tym, czy nie pomogą nam one w rozwiązaniu tego problemu.

Dlaczego włosy wypadają?

Włosy wypadają zazwyczaj dlatego, że nasza dieta nie jest zbilansowana i brakuje w niej nie tylko substancji mineralnych, ale i witamin oraz innych składników odżywczych. Może się jednak okazać, że wcale nie mniej niebezpieczna jest nieprawidłowa pielęgnacja. Problem dotyka zarówno osób, które często korzystają z suszarki do włosów, jak i tych, które popełniają błędy podczas leczenia czesząc włosy w tak zwany „koński ogon”. Gdy spotykamy się z łysieniem androgenowym, zwykle przyczyn doszukujemy się w genetyce. Wypadanie włosów może być jednak również konsekwencją niezdrowego trybu życia. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że zjawisko to wiąże się z długotrwałym stresem i przemęczeniem, okazuje się jednak, że problem może mieć też swoją genezę w paleniu papierosów.

Jak wygląda leczenie wypadania włosów?

Jeśli naturalne sposoby na wypadające włosy zawodzą, nie oznacza to wcale, że powinniśmy odwrócić się od naturalnej pielęgnacji. Wskazane jest jednak odwiedzenie lekarza, który przeprowadzi wywiad i zleci dodatkowe badania, aby ustalić, jaka może być przyczyna łysienia. Często okazuje się, że konieczne jest stosowanie preparatów aptecznych, zarówno środków witaminowych, jak i tych, które zawierają w swoim składzie hormony. Wizyty u lekarza nie warto odwlekać również dlatego, że za łysienie może odpowiadać grzybica owłosionej skóry głowy. Schorzenie to może być niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla osób znajdujących się w naszym bezpośrednim otoczeniu, warto więc zrobić wszystko, aby pozbyć się go możliwie szybko.

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Istnieje co najmniej kilka popularnych środków powszechnie stosowanych przy problemie z wypadającymi włosami. Najbardziej oczywistym wydaje się szampon. W sprzedaży dostępnych jest jego wiele rodzajów, przed zakupem warto więc zapoznać się ze składem kolejnych z nich. Szampony przeważnie odżywiają włosy i przyczyniają się do tego, że zwiększa się ich wytrzymałość, niektóre z nich mają jednak w składzie także te substancje, które rzeczywiście są w stanie zmniejszyć tempo wypadania włosów, o ile mamy do czynienia z dobrą diagnozą źródła problemu. Naturalne szampony na wypadanie włosów wydają się najbezpieczniejsze. Potrafią odżywiać skórę głowy, a jednocześnie nie podrażniają jej. W ich składzie dominują zioła o potwierdzonej naukowo skuteczności, mamy więc do czynienia z szamponami z czarnej rzepy, skrzypu polnego, lukrecji i chmielu. Szampony często oferuje się wraz z odżywkami, które sprawiają, że kuracja jest jeszcze bardziej skuteczna.

Natura w walce z łysieniem

Jeśli chcemy ograniczyć problem wypadających włosów do minimum, możemy sięgać także po olejki. Zabieg olejowania skóry głowy może wydawać się początkowo nieco skomplikowany. Z czasem jednak można przekonać się o jego skuteczności, a to stanowi dodatkową motywację do jego kontynuowania. Istnieje przynajmniej kilka olejków w szczególny sposób interesujących dla tych osób, które zmagają się z opisywanym tu problemem. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o oleju kokosowym i jego unikatowych właściwościach, nie mniej popularny jest jednak również olej rozmarynowy, łopianowy, imbirowy oraz olej z czarnuszki. Najbardziej skuteczne są te oleje, które pozostawia się na włosach na noc. Przed ich użyciem warto jednak poznać zarówno specyfikę samego oleju, jak i naszych włosów.

Dodaj komentarz