Masło shea, jego właściwości i zastosowanie

Masło shea jest produktem, który już od dawna jest wysoko ceniony w kosmetologii. Nie może by jednak inaczej, skoro odznacza się wszechstronnym działaniem, a do tego posiada szereg zastosowań. To ważny element składowy kosmetyków wykorzystywanych zarówno w pielęgnacji ciała, jak i włosów. Od niedawna coraz większą uwagę poświęca się przy tym również mydłu shea jako rozwiązaniu, dzięki któremu można się cieszyć pięknymi włosami.

Masło shea – to warto wiedzieć

Masło shea jest pozyskiwane z owoców drzewa o tej samej nazwie, które można znaleźć na afrykańskiej sawannie. Jego wysokość przeważnie osiąga około 15 metrów, a znakiem rozpoznawczym są bez wątpienia jajowate liście o skórzastej fakturze. Same owoce mają kształt orzechów, a w ich wnętrzu znajdują się otoczone przez miąższ nasiona. To właśnie miąższ budzi największe zainteresowanie wśród kosmetologów, bo z niego wytwarza się tak wysoko cenione masło. Co ciekawe, na owocowanie drzewa shea należy poczekać. Przeważnie ma to miejsce dopiero po 20 latach.

Rafinowane i nierafinowane masło shea i jego właściwości

Analizując rozwiązania dostępne aktualnie w sprzedaży można zauważyć, że mamy do czynienia zarówno z rafinowanym, jak i nierafinowanym masłem shea. Proces rafinacji pozwala na oczyszczanie i może mieć miejsce zarówno z wykorzystaniem metod chemicznych, jak i fizycznych. W czasie jej trwania masło shea jest pozbawiane nie tylko swojego charakterystycznego zapachu, ale również koloru, a przy tym traci też przynajmniej część cennych substancji. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, skupiajmy się przede wszystkim na maśle nierafinowanym.

Samo zainteresowanie masłem nie jest niczym zaskakującym, bo lista jego właściwości wcale nie jest krótka. Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na to, że masło shea ma odżywcze i nawilżające działanie, nie bez znaczenia jest jednak i to, że jest w stanie regulować naskórek, który uległ przesuszeniu, a jednocześnie zmiękcza i wygładza skórę sprawiając, że jest bardziej elastyczna niż zazwyczaj. Masło shea na włosy i skórę jest w stanie dobrze chronić je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza promieniowania UV. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że opóźnia procesy starzenia się skóry i robi to w sposób rzeczywiście widoczny.

Kosmetyki z jego udziałem można stosować na twarz i włosy, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby pielęgnować za ich pośrednictwem całe ciało. Masło shea nie tylko pomaga w zwalczaniu cellulitu, ale również przyczynia się do szybszego gojenia się ran, w tym również tych, które są konsekwencją nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Masło shea w praktyce

Nawet, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zalet ma masło shea, nie zawsze potrafimy odpowiedzieć na pytanie o to, w jaki sposób można wykorzystywać je w praktyce. Przeważnie słyszy się o jego samodzielnym stosowaniu, dla nikogo zaskoczeniem nie może być jednak i to, że często jest elementem składowym tak zwanych kosmetyków DIY. Co ważne, jeśli chcemy przekonać się o tym, jak skuteczny jest to kosmetyk, wcale nie musimy przygotowywać się do tego w jakiś szczególny sposób. Wystarczy, że niewielką ilość masła nałożymy na dłoń, rozgrzejemy i rozsmarujemy na skórę, a już po krótkim czasie będziemy obserwować pierwsze satysfakcjonujące rezultaty takiego działania.

Skuteczna pielęgnacja twarzy

Masło shea jest polecane bez względu na to, czy chcemy zadbać o włosy, czy też o skórę całego ciała. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że jego wydajność jest szczególnie duża wtedy, gdy myślimy o skutecznej pielęgnacji twarzy. Kosmetyk jest bogaty zarówno w witaminą E, jak i w A, jest też cennym źródłem kwasów tłuszczowych. Ma działanie wygładzające i przeciwzmarszczkowe, odżywia i pielęgnuje. Osoby stosujące masło shea regularnie zwracają też uwagę, że lekko natłuszczając staje się ono kosmetykiem sprawdzającym się doskonale, gdy pojawia się konieczność łagodzenia podrażnień. Co ważne, można stosować je bez względu na to, jaki ma się rodzaj cery.

Dodaj komentarz