O codziennych eko-nawykach, czyli jak żyć bardziej ekologicznie

Nawet, jeśli czasem zdarza się nam o tym zapominać, nie da się ukryć, że wszystko to, co robimy może mieć wpływ na przyszłość naszej planety. Nie da się dziś uciec od ekologii. Co przy tym krzepiące, niewiele osób ma w planie taką ucieczkę. Co więcej, rośnie liczba Polaków gotowych do wcielania w życie kolejnych eko-nawyków. I nawet osoby, które początkowo robią to przede wszystkim po to, aby ulżyć planecie, z czasem odkrywają, że eko-nawyki ułatwiają im życie. Które z nich wprowadzić zatem w pierwszej kolejności?

Po pierwsze – oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody w naszym wydaniu przeważnie ogranicza się do zakręcania jej podczas mycia zębów. To dobry pomysł na początek, warto jednak pamiętać, że możemy podejmować także o wiele bardziej zdecydowane działania, jeśli zależy nam na byciu eko. Jakie to działania? Niech będzie to choćby zakręcanie jej także pod prysznicem podczas mycia włosów i ciała. Woda nie jest nam wcale potrzebna w czasie wykonywania tych czynności, leje się zaś tylko dlatego, że nigdy nie przywiązywaliśmy do tej kwestii odpowiednio dużej wagi. Wodę można też oszczędzać nie przesadzając z częstotliwością prania. Nie oznacza to, oczywiście, że bycie eko jest równoznaczne z chodzeniem w brudnych ubraniach. Prać można jednak raz lub dwa razy w tygodniu mając pewność, że uda się maksymalnie zapełnić pralkę, a tym samym – użyć znacznie mniej wody niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach. Warto też wyrobić w sobie nawyk wylewania wody z czajnika do dzbanka. Może być ona nieoceniona, gdy zechcemy napić się chłodnego napoju albo ostudzić nieco herbatę.

Po drugie – eko-torba na zakupy

Zakupy w towarzystwie bawełnianej lub lnianej torby to kolejny eko-nawyk, który nie wymaga od nas szczególnego zaangażowania, a jednocześnie pozwala nam na spore oszczędności. Torby eko są dziś dostępne w sprzedaży w wielu miejscach, bez problemu znajdziemy więc takie, które będą nie tylko pojemne, ale i naprawdę ładne. W niektórych sklepach można dziś wkładać zakupy od razu do takich toreb podczas kasowania produktów, mamy więc do czynienia z rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie czasu podczas pakowania.

Po trzecie – segregacja śmieci

Może się wydawać, że współcześnie segregacja śmieci nie jest już eko-nawykiem, ale obowiązkiem narzuconym przez państwo. Warto jednak podejść do niej inaczej niż jako do kolejnego przykrego obowiązku. Nie da się przecież zaprzeczyć, że segregując śmieci przyczyniamy się do tego, że nasza planeta znajduje się w odrobinę lepszej kondycji. Oddzielając resztki jedzenia od plastiku, papieru i szkła można zresztą uświadomić sobie, że wcale nie generuje się tak wiele śmieci, jak początkowo sądzono. To krzepiąca świadomość, która może stanowić powód do dumy. W szczególny sposób warto segregować makulaturę. W wielu miastach można na tym sporo zarobić. Nie działają już tradycyjne skupy, często organizowane są jednak akcje, w czasie których uzbierane przez nas papierowe odpadki można wymienić na sadzonki albo owoce.

Po czwarte – dzbanek filtrujący wodę

Segregując odpady łatwo można zauważyć, że przeważają wśród nich plastikowe butelki. Ich zgniatanie i wrzucanie do odpowiednio oznaczonego pojemnika nie jest skomplikowaną czynnością, warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy nie jesteśmy w stanie zrobić czegoś więcej dla naszej planety. Tym czymś może być właśnie inwestycja w dzbanek filtrujący wodę oraz w syfon, proste rozwiązania, dzięki którym z pewnością zrezygnujemy z zakupu gazowanej i niegazowanej wody mineralnej. Pragnienie będziemy w stanie zaspokoić dokładnie wtedy, gdy będziemy mieli na to ochotę, a jednocześnie damy swój wkład w walkę z plastikiem tak skutecznie zanieczyszczającym naszą planetę.

Po piąte – naturalna pielęgnacja

Sięganie po naturalne kosmetyki w miejsce tych, w składzie których dominują sztuczne substancje, również może okazać się znakomitym eko nawykiem, który przyniesie nam szereg korzyści. Dzięki temu nie tylko okażemy szacunek środowisku naturalnemu, ale przyczynimy się do tego, że będziemy wyglądać bardziej atrakcyjnie. Podziękuje nam za to choćby nasza skora, która dłużej będzie wolna od widocznych oznak starzenia się.

Dodaj komentarz