Niemal każdy, kto interesował się zdrową żywnością, z pewnością przynajmniej raz zetknął się z terminem superfoods. Zarówno ten termin, jak i jego polski odpowiednik – superżywność, są stosowane w celu opisania tych produktów odżywczych, wobec których nie da się przejść obojętnie dlatego, że zawierają szczególnie wiele właściwości odżywczych. Pytani o superfoods niemal zawsze wspominamy o jagodach goji, zielonym jęczmieniu i jagodach acai, warto jednak pamiętać o tym, że wyjątkowych produktów, którymi można się zainteresować, jest znacznie więcej.
Czym jest superżywność?
Nie ma jednej tylko definicji superfoods, którą moglibyśmy uznać za wiążącą. Choć jednak różni autorzy ubierają ją w nieco inne słowa, niemal zawsze mają na myśli podobne cechy super jedzenie. Superżywność to zatem produkt, który zwraca na siebie uwagę ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych, antyoksydantów, witamin oraz innych związków chemicznych, które są ważne dla naszego organizmu. Oczekuje się także, że superfoods będą mieć naturalne pochodzenie, a ich regularne jedzenie będzie niosło za sobą konkretne korzyści dla organizmu. Przeważnie, gdy mówimy o superfoods mamy przed oczyma przede wszystkim owoce i warzywa. Warto jednak pamiętać, że takim mianem określa się również napoje, soki oraz zioła.
Po superżywność powinien sięgać każdy, w szczególny sposób jest ona jednak zalecana tym z nas, którzy nie są w stanie odpowiednio dbać o zbilansowaną dietę. Siedzący tryb życia i żywność o wysokim stopniu przetworzenia szybko odbijają się niekorzystnie na naszym organizmie, tymczasem zmiana diety na bardziej zbilansowaną przyczynia się do tego, że organizm zaczyna bronić się przed wieloma chorobami. Naukowcy nie mają wątpliwości, że jest w stanie uchronić nas choćby przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz przed cukrzycą, jeśli więc można poprawić sposób funkcjonowania organizmu poprzez superżywność, naturalne jest skorzystanie z takiej opcji.
Zalety superfoods są niemożliwe do podważenia, pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystko, co promuje się dziś jako superżywność zasługuje na to, aby się tym zainteresować. Jeśli więc decydujemy się na jej zakup zwracajmy uwagę na to, jakiej jakości produkty są nam proponowane. Rosnący popyt przyczynia się do znaczącego obniżenia ich cen, sprawia jednak również, że swoich sił na rynku próbują mniej uczciwi producenci i dystrybutorzy.
Inną kwestią wartą poruszenia jest ta, która odnosi się do naszych oczekiwań związanych z superfoods. Są one coraz więcej i często zapominamy o tym, że superżywność jest tylko dodatkiem do stosowanej przez nas codziennie diety. Nasz stan zdrowia w dużym stopniu jest uzależniony od tego, co jemy, nie jest to jednak wcale jedyny czynnik, który ma na niego wpływ. Nie mniej ważne jest to, jak często ruszamy się, jaki tryb życia prowadzimy i jak poważnie podchodzimy do regularnego odwiedzania lekarza.
Superżywność, którą warto znać
Wymienianie superfoods, którymi warto się zainteresować jest czynnością, która może zająć dość dużo czasu zwłaszcza, że super produkty pochodzą ze wszystkich stron świata. Warto jednak wspomnieć o przynajmniej kilku, które są w stanie nas pozytywnie zaskoczyć. Na pierwszy plan z pewnością wysuwa się w tym kontekście zielony jęczmień, który w polskich warunkach jest przede wszystkim sproszkowanym sokiem i trawą jęczmienną. Ma on działanie przeciwzapalne, doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami, a do tego jest cennym wsparciem dla wszystkich tych osób, które mają niedobory witaminy E oraz witamin z grupy B.
Także amarantus i komosa ryżowa są zbożami znajdującymi coraz większe grono zwolenników w naszym kraju. Ich nasiona są bogate w skrobię, a jednocześnie nie zawierają glutenu. Można je spożywać chcąc zasilić organizm wartościowymi węglowodanami, ich zaletą jest jednak i to, że posiadają cenne białko, które dodatkowo doskonale się trawi. Można na nie liczyć także jako na źródło magnezu, wapnia, fosforu i potasu, witamin z grupy B oraz witaminy E oraz beta-karotenu. Mogą być przy tym podawane także dzieciom i seniorom.