Mydło savon noir – dlaczego warto dać mu szansę?

Czy mydło jest nas w stanie jeszcze czymś zaskoczyć? Te klasyczne z pewnością nie, w sprzedaży dostępnych jest jednak przynajmniej kilka produktów, które są w stanie zmienić nasze wyobrażenia na temat tego kosmetyku pielęgnacyjnego. Znakomitym przykładem może być choćby Savon Noir – czarne mydło z Maroka, które również w Polsce ma coraz większe grono zwolenników.

Czym jest czarne mydło marokańskie?

Savon Noir zwraca na siebie uwagę nie tylko dlatego, że jest produktem naturalnym. Często podkreśla się również to, że mydło jest produkowane jedynie z roślin, co sprawia, że jest ono kosmetykiem przyjaznym również dla wegan. Jego skład jest krótki. Kosmetyk powstaje w momencie połączenia macerowanych czarnych oliwek, soli potasowej i oliwy. Nie jest przy tym wcale propozycją nową. W Maroku powstaje już od stuleci, a choć dziś cieszy się popularnością na całym świecie, nadal jest wytwarzane ręcznie, tak jak wtedy, gdy odkrywano jego prozdrowotne właściwości. Przez stulecia mydło marokańskie było zresztą stosowane z upodobaniem nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn.

Co ciekawe, wbrew swojej nazwie, czarne mydło marokańskie nie jest wcale czarne. Przeważnie ma kolor ciemnozielony, choć mamy z nim do czynienia także w różnych wariantach brązu. Kolor mydła odzwierciedla to, jakie składniki zostały wykorzystane podczas jego produkcji i nie jest wyznacznikiem jego jakości.

Właściwości mydła Savon Noir

Niebanalna kolorystyka sprawia, że mydło marokańskie przyciąga spojrzenia, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że nie jest ona wcale najważniejszą przyczyną jego popularności. Tą jest przede wszystkim wiedza na temat właściwości prozdrowotnych kosmetyku, który pozwala nie tylko na przyjemniejszą, ale i na skuteczniejszą pielęgnację. Mydło marokańskie jest znane z tego, że pozwala na łagodne oczyszczanie skóry zarówno z toksyn, jak i codziennych zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia wydają się jednak również jego właściwości pielęgnacyjne i rekreacyjne.

Osoby, które zaczynają interesować się mydłem Savon Noir zwracają również uwagę na to, że jest ono odpowiednie do każdego typu cery i może być stosowane bez obaw nawet przez te osoby, które zmagają się z tak zwaną cerą problematyczną. Bez względu na rodzaj cery mydło nie tylko regeneruje i odżywia, ale również nawilża, ma działanie wygładzające, zapobiega powstawaniu zmarszczek, a do tego umożliwia jeszcze skuteczniejszą walkę z problemami skórnymi. Jego stosowanie może być sposobem na dotlenienie skóry, często można też usłyszeć, że działanie mydła marokańskiego jest zbliżone do tego, jakie charakteryzuje peeling enzymatyczny.

Mydło inne niż wszystkie

Mydło marokańskie nie jest jedynym, któremu przypisuje się wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne. A mimo to często można usłyszeć, że jest to mydło inne niż wszystkie. Pochwały pod jego adresem tylko początkowo wydają się przesadzone. Wystarczy, że przeanalizujemy konsystencję mydła, a przekonamy się, że nie jest ona typowa. Często jest ona określana jako galaretowata, co może wyjaśniać, dlaczego mamy do czynienia z produktem sprzedawanym nie w kostce albo w żelu, ale w słoiczku. Użytkownicy doceniają również jego naturalny skład oraz to, że mydło marokańskie nie ogranicza się do usunięcia brudu i martwego naskórka ze skóry. Mydło Savon Noir ma działanie peelingujące, a ponieważ zmiękcza zarost, może być wykorzystywane przed goleniem, zarówno przez panie, jak i przez panów.

Jak stosować czarne mydło?

Savon Noir jest kosmetykiem uniwersalnym, choć więc kojarzymy je przede wszystkim z pielęgnacją ciała i twarzy, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wykorzystywać go również do pielęgnacji włosów. Jedyne ograniczenie, z którego warto zdawać sobie sprawę dotyczy powiązania mydła i wody. Podczas korzystania z mydła marokańskiego należy uważać, aby woda nie dostawała się do słoiczka. Może to doprowadzić do jego niepotrzebnego rozcieńczenia, a w związku z tym, do osłabienia jego właściwości. Najlepiej wmasowywać mydło w ciało z wykorzystaniem specjalnej rękawicy.

Dodaj komentarz