Naturalna pielęgnacja często wiąże się z powrotem do rozwiązań dobrze znam znanych i odkrywaniem dla nich nowych zastosowań. Tak jest choćby w przypadku octu jabłkowego. Jego znakomite właściwości nie są nam obce, rzadko jednak pamiętamy o tym, że ocet nie ma sobie równych także wtedy, gdy w grę wchodzi pielęgnowanie skóry oraz włosów. Co zatem powinniśmy widzieć na jego temat?
Ocet jabłkowy i jego właściwości
Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który powstaje z fermentacji jabłek. Jego właściwościami można się cieszyć bez konieczności dodawania do niego jakichkolwiek sztucznych dodatków, mogą go więc stosować także te osoby, które nie przepadają za konserwantami. Kupując ocet jabłkowy warto sięgać po rozwiązania najwyższej klasy nie dając się zwodzić tym dystrybutorom, którzy przekonują nas, że sztuczne dodatki czynią ten produkt jeszcze ciekawszym.
Na ocet jabłkowy zwraca się uwagę z przynajmniej kilku powodów. Jednym z nich jest to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest nie tylko bogatym źródłem witamin, ale i minerałów. W jego składzie wyróżnić możemy także antyoksydanty, kwasy organiczne oraz beta-karoten i to właśnie bogaty skład wyje się być źródłem najbardziej znanych właściwości octu jabłkowego.
Ich lista imponuje i choć na pierwszy plan wysuwa się to, że oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia naczynia krwionośne, nie są to wcale jedyne atuty, które należy mieć na uwadze sięgając po niego. Ocet jabłkowy jest też chwalony jako preparat wspomagający odchudzanie i obniżający poziom cholesterolu. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się również temu, że może być on stosowany do pielęgnowania włosów i skóry. Rozwiązania takie, jak tonik z octu jabłkowego cieszą się coraz większą popularnością, a ich kolejni użytkownicy chwalą ich wyjątkową skuteczność.
Ocet jabłkowy i skóra
Ocet jabłkowy kojarzy się przede wszystkim z kosmetykiem znajdującym zastosowanie w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, nie ma jednak przeciwwskazań do tego, aby sięgać po niego mając cerę normalną, mieszaną oraz naczynkową. Tu na pierwszy plan wysuwa się jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, stosując ocet jabłkowy można mieć jednak również pewność, że będzie się wzmacniać naturalną barierę ochronną skóry. Ma właściwości zmiękczające i nawilżające, pozwala na regenerowanie podrażnionej skóry, a jednocześnie wzmacniając naczynka krwionośne w istotny sposób zmniejsza pory.
Jak już wspomniano, choć pielęgnacja skóry z wykorzystaniem octu jabłkowego może się odbywać na wiele sposobów, najlepsze rezultaty wydaje się przynosić stosowanie go w formie toniku przeznaczonego do codziennego przemywania twarzy. Tonik taki możemy zresztą przygotować samodzielnie. Wystarczy, że rozcieńczymy ocet jabłkowy w wodzie zachowując proporcje 1:2. Woda może zostać przez nas zastąpiona hydrolatem. Nie ma też konieczności przechowywania toniku w lodówce.
Ocet jabłkowy na włosy
Ocet jabłkowy sprawdza się znakomicie także wtedy, gdy stosujemy go jako rozwiązanie przeznaczone do pielęgnowania włosów. Tu najlepszym rozwiązaniem okazuje się być płukanka octowa, a dobre opinie, jakie zbiera nie są przypadkowe. Mówiąc o zaletach octu jabłkowego w naturalnej pielęgnacji skóry głowy i włosów zwraca się uwagę przede wszystkim na to, że jest on w stanie szybko przywrócić skórze głowy jej naturalne pH. Jest cennym wsparciem w leczeniu łupieży, ułatwia domykanie łusek włosów, co sprawia, że same włosy lepiej się rozczesują, a jednocześnie nie tylko zmniejsza swędzenie, ale i łuszczenie się skóry głowy. Jest dobrym pomysłem wtedy, gdy chcemy wzmocnić cebulki włosowe i podjąć działania mające na celu ograniczenie wypadania włosów. Płukanka octowa ma i ten plus, że przedłuża ich wizualną świeżość, co okazuje się cennym wsparciem, gdy nie możemy myć ich tak często, jak byśmy chcieli. Płukankę, podobnie jak inne kosmetyki z wykorzystaniem octu jabłkowego, można przygotować samodzielnie. Wystarczy, że jedną łyżkę octu rozcieńczymy w łyżce wody. Większe stężenie może przesuszać włosy.