OCM – oczyszczanie twarzy olejami

Jak pielęgnować skórę twarzy, aby cieszyć się możliwie jak największą skutecznością podejmowanych przez nas działa? Poszukując metod, które mogą pomóc każdej cerze, w tym zwłaszcza cerze suchej i wrażliwej, coraz częściej możemy usłyszeć o OCM znanej też jako dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Mycie twarzy z wykorzystaniem olejów początkowo budzi odruchowy sprzeciw. Okazuje się jednak, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Oczywiście, jeśli wspomniana metoda ma być skuteczna, powinna być stosowana w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami jej autorów.

Czym jest OCM?

OCM to metoda oczyszczania twarzy zakładająca, że oleje okażą się wyjątkowo skuteczne zarówno wówczas, gdy chcemy pozbyć się codziennych zanieczyszczeń, jak i wówczas, gdy zależy nam na uwolnieniu się od makijażu. Największą popularnością cieszy się zwłaszcza w Azji, ponieważ jednak metody pielęgnacyjne Azjatek już od dłuższego czasu są traktowane z dużym szacunkiem i powagą, nie jest zaskoczeniem to, że mówimy o metodzie, która znajduje wielu naśladowców także w naszym kraju.

Metoda OCM bazuje na założeniu, że przy oczyszczaniu twarzy nie powinno się sięgać ani po mydło, ani po silne detergenty myjące. Zwykle podrażniają one naskórek, a jednym z poważniejszych problemów związanych z ich stosowaniem jest również to, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które prowadzą do reakcji alergicznych. Oczywiście, same olejki również nie powinny być przypadkowe i to właśnie ich odpowiedni dobór przesądza o powodzeniu opisywanej metody.

OCM – jak to działa?

Nawet, jeśli nie decydujemy się na wykonanie makijażu, musimy mieć świadomość tego, że nasza twarz powinna być otaczana szczególną troską pod koniec dnia. Nawet bardzo się starając nie jesteśmy przecież w stanie uniknąć odkładających się na niej zanieczyszczeń oraz sebum. Łój skórny sam w sobie nie jest zresztą wcale zły, bo chroni skórę przed nadmiernym przesuszaniem się i podrażnieniami, jeśli jednak jego nadmiar nie będzie usuwany, może przyczynić się także do powstawania wyprysków i stanów zapalnych.

Samo usuwanie zanieczyszczać odbywa się na wiele sposobów, niezmiennie królują jednak zarówno żele myjące, jak i same mydła. Trudno jednak chwalić takie podejście zwracając uwagę na to, że jest to prosta droga do podrażnienia delikatnej warstwy naskórka. Oleje wydają się w tym kontekście znacznie bezpieczniejszymi rozwiązaniami.

Aby lepiej zrozumieć skuteczność metody OCM należy przypomnieć sobie, że sebum, które jest wydzielane przez gruczoły łojowe, składa się przede wszystkim z substancji tłuszczowych. Tłuszczami są także oleje, do wykorzystywania których skłania nas omawiana tu metoda. Nic więc dziwnego, że nie napotykają na większe trudności, gdy rozpuszczają tłuszcze, które zdążyły nagromadzić się na powierzchni skóry. Bezpośrednio po zabiegu skóra twarzy jest więc nie tylko odświeżona i czysta, ale i odpowiednio nawilżona, a same oleje nie zaburzają jej odpowiedniego funkcjonowania. Po zabiegu nie pojawia się ani wrażenie przesuszenia skóry, ani przeświadczenie, że jest ona ściągnięta i podrażniona, a to czyni wspomnianą metodę jedną z najskuteczniejszych w pielęgnacji twarzy.

OCM w praktyce

Jeśli metoda OCM ma okazać się skuteczna powinniśmy pamiętać o tym, że powinna się ona opierać na konkretnych zasadach. Nie ma tu mowy o stosowaniu dowolnych olejów, ale mieszaki, na którą składa się olej bazowy dobierany z uwagi na rodzaj naszej cery oraz olej rycynowy. Wysoka pozycja oleju rycynowego nie jest przy tym niczym niezwykłym. Jest on znany z charakterystycznych dla siebie właściwości oczyszczających, a sam jego skład przypomina w dość istotny sposób ten, jakim charakteryzuje się sebum. Olej bazowy także nie powinien być rozwiązaniem przypadkowym, zwraca się więc uwagę na to, że im więcej składników odżywczych znajduje się w jego składzie, tym lepiej dla nas jako jego użytkowników. Olej rycynowy posiada właściwości uczulające. Nawet po wykryciu jego niekorzystnego wpływu na skórę nie trzeba jednak rezygnować z metody OCM. Wystarczy, że zastąpimy go olejkiem jojoba.

Dodaj komentarz