Czy olej może przesuszyć skórę?

Choć oleje roślinne cieszą się rosnącym powodzeniem, nie wszystkie informacje na ich temat, które można znaleźć w sieci, zachęcają do ich regularnego stosowanie. Z pewnością nie nastraja pozytywnie choćby wiadomość, że ich stosowanie przez dłuższy czas przesusza skórę, a przecież możemy się z nią zetknąć zarówno na blogach, jak i na portalach internetowych poświęconych najskuteczniejszym metodom pielęgnacyjnym. Jak zatem jest w rzeczywistości? Czy jest się czego bać, czy też mamy do czynienia z jednym z wielu mitów, z którymi warto się szybko rozprawić?

Oleje roślinne i ich działanie na skórę

Teoretycznie, każdy jest w stanie dość szybko udzielić odpowiedzi na pytanie o to, w jaki sposób oleje działają na skórę. Zwraca się więc uwagę na to, że szczególnie ważne jest ich działanie nawilżające. Nie brakuje zresztą osób, które korzystają z nich właśnie z tego powodu. Nie jest to przekonanie fałszywe, warto jednak zwrócić uwagę na to, że działanie olejów roślinnych jest nieco bardziej złożone.

Oleje roślinne to naturalne emolienty, ich stosowanie prowadzi więc do tego, że na skórze tworzy się specjalny film. To właśnie on minimalizuje ryzyko utraty wody z naskórka. Film zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci, a tym samym zapobiega też przesuszeniu skóry. Nie oznacza to jednak, że olej na twarz będzie wiązał wodę również w głębszych warstwach naskórka zwłaszcza, jeśli jest stosowany bez dodatkowego wsparcia. Jego działanie nawilżające można więc określić przede wszystkim jako pośrednie.

Czy istnieje ryzyko przesuszenia skóry przez skórę?

Wiedząc, jak działają oleje roślinne można zadać sobie pytanie o to, czy należy liczyć się z ryzykiem przesuszania przez nie skóry, a jeśli rzeczywiście tak jest, kiedy wspomniane zjawisko może mieć miejsce. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli jednak stosujemy oleje długotrwale właśnie po to, aby nawilżać skórę, a jednocześnie nie stosujemy żadnych innych substancji nawilżających, możemy liczyć się z takim negatywnym efektem. Negatywne zjawisko nie będzie jednak spowodowane stricte przesuszającymi właściwościami oleju. Odpowiedzialne za nie będzie przede wszystkim niezrozumienie tego, jakie właściwości posiadają oleje roślinne, które wcale nie gwarantują nam, same w sobie, głębokiego nawilżania.

Jak stosować oleje roślinne i nawilżać skórę?

Gdy mamy świadomość tego, jakie zalety i ograniczenia mają oleje roślinne, konieczne jest zastanowienie się nad tym, jak je stosować, aby przyniosły nam jak najwięcej korzyści. Warto więc podkreślić przede wszystkim to, że zalety oleju roślinnego nie stają się mniejsze nawet pomimo tego, że intensywne i głębokie nawilżanie nie jest jedną z nich. Ich stosowanie zapewnia naszej skórze dużą dawkę witamin, antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, natłuszcza ją, zmiękcza i odżywia łagodząc jednocześnie podrażnienia.

Zjawisko przesuszania się skóry nie jest pożądane, można mu jednak skutecznie przeciwdziałać nie rezygnując wcale z olejów roślinnych. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście stosowanie ich w połączeniu z substancjami nawilżającymi takimi, jak choćby gliceryna, kwas hialuronowy oraz cieszący się ostatnio szczególnie dużą popularnością żel aloesowy. Jeśli najpierw nałożymy jedną ze wspomnianych substancji, a dopiero potem olej – z pewnością uda nam się rozwiązać problem niedostatecznie nawilżonych głębszych warstw skóry.

Ostatnia kwestia wymagająca poruszenia wiąże się z zimową pielęgnacją skóry. Specyficzne warunki atmosferyczne sprawiają, że w czasie tej pory roku nawet wzmocniona ochrona z wykorzystaniem oleju oraz nawilżacza wcale nie musi okazać się wystarczająca. Najlepiej podejmować więc dodatkowe działania takie, jak choćby korzystanie w czasie pielęgnacji nocnej z natłuszczającego masła shea. Nie wolno też zapominać o tym, że pielęgnacja nie rozwiąże wszystkich problemów typowych dla naszej skóry, jeśli nie będzie szła w parze ze zdrowym trybem życia i zbilansowaną dietą. Tak naprawdę, skóra jest przecież nawilżana przede wszystkim od środka.

Dodaj komentarz