Olej z czarnuszki na piękną skórę. Jak stosować olej w pielęgnacji skóry i włosów?

Olej z czarnuszki może być stosowany w kuchni i właśnie w takiej formie jest on najbardziej popularny. Dobrze jest jednak pamiętać, że z powodzeniem możemy wykorzystywać go również w codziennej pielęgnacji, a nawet – w celach leczniczych. To cenne źródło witamin i składników mineralnych, których potrzebuje nie tylko nasz organizm, ale także skóra oraz włosy. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Właściwości prozdrowotne oleju z czarnuszki

Czarnuszka siewna, z której powstaje wysoko ceniony olej, składa się w 85 procentach z nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jej skład wchodzi kwas oleinowy, kwas linolowy oraz kwas linolenowy, fosfolipidy, fitosterole i saponiny. To także cenne źródło witamin, w tym witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Mówiąc o zaletach czarnuszki siewnej nie można zapominać o tym, że jej nasiona znane są jako źródła węglowodanów i białka, olejków eterycznych i mikroelementów zapewniających organizmowi prawidłowe funkcjonowanie takich, jak magnez, wapń, cynk oraz selen.

O oleju z czarnuszki często mówi się w kontekście jego właściwości prozdrowotnych i nie ma przesady w przekonaniu, że są one naprawdę duże. Na pierwszy plan wysuwa się charakterystyczna dla niego działanie przeciwalergiczne łagodzące objawy uczulenia, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że olej z czarnuszki wzmacnia układ immunologiczny, ma działanie przeciwpasożytnicze i jest pomocny w leczeniu schorzeń związanych z układem pokarmowym i jego funkcjonowaniem. Coraz częściej zwraca się uwagę na jego pozytywny wpływ na profilaktykę antynowotworową, a nawet na rolę, jaką może odgrywać w leczeniu depresji, co jest możliwe przede wszystkim dzięki adaptogennym właściwościom czarnuszki.

Olej z czarnuszki na skórę

Olej z czarnuszki stosowany zewnętrznie to rozwiązanie, na które powinny zwrócić uwagę przede wszystkim te osoby, które zmagają się z przykrymi konsekwencjami cery alergicznej. Stany zapalne i podrażnienia to w takim przypadku codzienność, a działanie przeciwzapalne oleju pozwala na szybkie uporanie się z tego rodzaju niedogodnościami. Po olej z czarnuszki można jednak sięgać bez względu na to, jaką mamy cerę zawsze, gdy jest ona podrażniona. Świetnie sprawdza się on również wtedy, gdy mamy problem z trądzikiem pospolitym i chcemy złagodzić jego objawy. Olej z czarnuszki na twarz ma działanie nawilżające, regeneruje podrażnioną skórę i łagodzi świąd. Jest też niezawodny, gdy chcemy rozwiązać problem widocznego zaczerwienienia.

Oczywiście, efekty stosowania oleju z czarnuszki nie zawsze dają o sobie znać równie szybko. Jeśli wykorzystujemy go po to, aby ograniczyć objawy trądziku, musimy liczyć się z tym, że pierwsze rezultaty będą widoczne po upływie miesiąca. Nasz skóra nie zawsze reaguje tak samo, w pierwszym okresie należy więc liczyć się z nasileniem się wyprysków. Jest to jednak naturalna reakcja poprzedzająca oczyszczenie skóry i jako taka nie powinna być źródłem niepokoju. Samo olej jest bardzo łagodny. Mimo to nie należy przesadzać z jego ilością ograniczając się do trzech lub czterech kropelek na skórę, która jest lekko zwilżona. Chcąc poprawić efekt jego działania, można łączyć olej z żelem aloesowym i kwasem hialuronowym. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby kilka jego kropel dodać do naszego ulubionego kremu.

Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki powinien przypaść do gustu także tym osobom, które interesuje świadoma pielęgnacja włosów. Ma działanie wzmacniające, jeśli jest więc regularnie wcierany w skórę głowy, może przyczynić się do lepszej niż zazwyczaj pracy cebulek nie tylko ożywiając je, ale również wzmacniając. Włosy poddawane tego rodzaju zabiegom szybciej rosną, nie mają też tak wyraźnej tendencji do wypadania, jak ma to miejsce w innych okolicznościach.

Olej z czarnuszki może też pomóc w sytuacji, w której skóra głowy ma tendencję do stanów zapalnych. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy zmagamy się z łupieżem, a ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, przynosi rezultaty cieszące nas przez długi czas. Najlepsze rezultaty przynosi regularne olejowanie, zarówno na mokro, jak i na sucho.

Dodaj komentarz