Oleje roślinne w pielęgnacji skóry. Jak stosować oleje do twarzy i ciała?

Osoby, które zaczynają się interesować naturalną pielęgnacją, dość szybko dowiadują się, że oleje roślinne są tymi, które mogą przysłużyć się skórze. Nie powinno to zresztą zaskakiwać. Skład takich olejów jest dość podobny do tego, jaki charakteryzuje warstwę tłuszczową skóry, a co za tym idzie, ich przyswajanie nie jest dla organizmu zbyt trudnym wyzwaniem. Nie bez znaczenia jest i to, że oleje roślinne z łatwością przenikają nawet do najgłębszych warstw skóry dostarczając jej wszystkich tych składników, które umożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie.

Olej roślinny a typ naszej cery

Choć oleje roślinne są często reklamowane jako niezawodne, nawet ich najwięksi zwolennicy podkreślają, że nie każdy jest tak samo skuteczny. Co więcej, olej zachwalany przez jedną osobę, inną może rozczarować. Dzieje się tak dlatego, że nie istnieje olej uniwersalny – sprawdzający się znakomicie bez względu na to, z jakim typem cery mamy do czynienia. Oleje nie są szkodliwe, jeśli jednak nie zadbamy o to, aby dobierać je we właściwy sposób, skutkiem ubocznym szybko mogą okazać się zapchane pory skóry.

Najbardziej klasyczny podział olejów roślinnych wiąże się z zawartością w ich składzie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co do zasady, im jest ich więcej, tym lepiej, nasza cera nie zawsze jednak reaguje na nie w taki sam sposób. Jeśli więc jesteśmy właścicielami cery suchej, najlepszym rozwiązaniem okażą się z pewnością w naszym przypadku oleje nieschnące. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe przeważnie nie stanowią więcej niż 20 procent ich składu. Można je też rozpoznać po stosunkowo gęstej konsystencji. Korzystanie z takich olejów uczy cierpliwości, bo wchłaniają się stosunkowo długo, mamy jednak do czynienia z rozwiązaniami, które są w stanie zapewnić suchej skórze odpowiedni poziom nawilżenia.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy mamy do czynienia z cerą mieszaną i normalną. Tu znacznie lepszą opcją będą tak zwane oleje półschnące, a więc te, w których wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią nie więcej niż 50 procent ich składu. Oleje tego rodzaju charakteryzuje dość lekka konsystencja. Tempo ich wchłaniania się również jest dość szybkie, a sama skóra po ich użyciu nie sprawia wrażenia tłustej. W przypadku cery tłustej i trądzikowej można pozwolić sobie na jeszcze większą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jak wygląda zatem podział olejów roślinnych w praktyce? Osoby o cerze wrażliwej powinny skupiać się na oleju lnianym, oleju z wiesiołka, ogórecznika oraz z dzikiej róży. Odpowiednie nawilżenie zapewni im też niezwykle popularny olej z czarnuszki. Z kolei osoby o cerze mieszanej mogą sięgać po olej arganowy i ten, który powstaje ze słodkich migdałów. Doskonale sprawdzi się w ich przypadku olej sezamowy, a także olej z krokosza. Przy cerze trądzikowej dobrym pomysłem jest olej z awokado i z orzechów makadamia. Ten typ cery można też wzmacniać przy pomocy oleju kokosowego i oleju z pestek dyni.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy o olejach i jak je stosować jest blog Triny. Polecam szczerze artykuł: https://triny.pl/blog/najlepszy-olejek-do-twarzy-nasze-top-10/.

Dobry olej roślinny – na co zwracać uwagę?

Jeśli planujemy przetestować pielęgnacyjne właściwości olejów roślinnych, musimy pamiętać o tym, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie olejów nierafinowanych, tłoczonych na zimno. Najlepiej, jeśli są one sprzedawane w butelkach wykonanych z ciemnego szkła znacząco wydłużających czas korzystania z nich i pozwalających im na zachowanie najbardziej pożądanych właściwości. Przy zakupie oleju warto też przeanalizować jego skład. Skuteczne są przede wszystkim te, które są wolne od dodatków wzmacniających działanie albo wydłużających świeżość oleju. Oczywiście, nawet do informacji umieszczonych na opakowaniu dobrze jest podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu. Jeśli więc zależy nam na oleju, któremu rzeczywiście możemy zaufać, warto stawiać na rozwiązania certyfikowane

Oleje roślinne – zastosowanie

Oleje roślinne można stosować na wiele sposobów. Szczególnie często możemy spotkać się z opinią, że sprawdzają się znakomicie podczas wykonywania starannego demakijażu. Można jednak liczyć na nie także wówczas, gdy chce się rozjaśniać za ich pomocą przebarwienia i wzmacniać rzęsy. Oleje roślinne znakomicie nawilżają zresztą całe ciało i często są stosowane w czasie kąpieli, w tym również podczas zabiegów wzmacniających dłonie i stopy.

Dodaj komentarz