Olejki eteryczne na przeziębienie

Aromaterapia, a więc metoda lecznicza zakładająca oddziaływanie na organizm z wykorzystaniem olejków eterycznych, to jedna z najpopularniejszych metod tak zwanego leczenia objawowego dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi. Cieszy się dużą popularnością zarówno w kontekście leczenia przeziębienia, jak i grypy, a olejki eteryczne są reklamowane jako te, które nie tylko udrażniają zatkany nos, ale również sprawiają, że oddychanie staje się łatwiejsze. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na przetestowanie aromaterapii w domowym zaciszu, powinniśmy dowiedzieć się, które zapachowe olejki spełnią nasze oczekiwania. Warto też sprawdzić, jak najlepiej stosować poszczególne ich typy.

Olejki eteryczne – to warto wiedzieć

Olejki eteryczne są destylatami powstającymi z różnych części roślin. Gdy analizujemy ich budowę szybko możemy zauważyć, że mamy do czynienia z mieszaninami powstającymi z różnorodnych związków chemicznych. Ich znakiem rozpoznawczym jest przyjemny, dość intensywny zapach. Nie jest on przypadkowy, a przesądza o nim ten związek, którego stężenie okazuje się być najwyższe.

Właściwości olejków eterycznych nie zawsze są takie same. Przeważnie jednak zwraca się uwagę na to, że zapachowe olejki mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwpasożytnicze. Mówi się o nich nie tylko w kontekście zastosowania miejscowego, ale również ogólnoustrojowego, z powodzeniem można przy tym stosować je nie tylko jako środki rozgrzewające, ale również jako te, które mają działanie uspokajające i dezynfekujące. Wspierają układ oddechowy, coraz częściej zwraca się przy tym uwagę na to, jak korzystnie mogą wpływać na układ pokarmowy pacjenta.

Olejki eteryczne w ramach aromaterapii można stosować na przynajmniej kilka sposobów. Dodaje się je do inhalacji, wykorzystuje podczas masaży, stosuje podczas kąpieli, a także podczas płukanek i przygotowując okłady lecznicze.

Które olejki eteryczne pomagają przy przeziębieniu?

Zwolennicy aromaterapii nie mają wątpliwości, że jednym z najskuteczniejszych przy przeziębieniu jest olejek sosnowy. To właśnie on ma działanie wykrztuśne, jest przy tym pomocny nie tylko podczas infekcji związanych z górnymi drogami oddechowymi, ale również wtedy, gdy zmagamy się z problemami z zatokami. Oczywiście, nie jest to jedyny olejek zapachowy, po który możemy sięgać czując, że zbliża się przeziębienie. Znakomicie sprawdza się w tym kontekście także olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, ten, który pochodzi z drzewa herbacianego, a także olejek rozmarynowy i goździkowy.

Inhalacje – o tym warto pamiętać

Olejki eteryczne w przeziębieniu można stosować na wiele sposobów. Najłatwiejszym, a jednocześnie przynoszącym najbardziej spektakularne rezultaty wydają się przy tym inhalacje. Ich przygotowanie nie jest skomplikowane. Wystarczy, że sięgniemy po miskę z gorącą wodą, a następnie dodamy do niej kilka kropel jednego lub kilku olejków, o których wiemy, że dobrze sprawdzają się, gdy zmagamy się z przeziębieniem. Potem pozostaje nam już tylko pochylenie się nad gorącą wodą i przykrycie ręcznikiem głowy oraz ramion tak, aby ciepło nie mogło za szybko wyparować. Gdy wdychamy wypełniona olejkami parę wodną, z pewnością dobrym pomysłem będzie zamkniecie oczu tak, aby nie doszło do ich podrażnienia. Wskazane jest też popracowanie nad techniką inhalowania. Para powinna być wdychana nosem i wydychana ustami, a same inhalacje nie powinny trwać krócej niż 5 minut.

Już po inhalacji najlepiej nie planować przesadnie intensywnych aktywności. Zaleca się położenie się do łóżka, wygrzanie się i wypoczynek tak, aby olejki mogły działać. I choć dobrze jest pamiętać o tym, że z inhalacjami nie powinno się przesadzać, kurację można powtarzać nawet trzy razy dziennie, aż do momentu ustąpienia objawów. Dodatkowo można wzmacniać organizm poprzez ciepłe kąpiele z dodatkiem wybranego olejku. Nie należy jednak stosować go w przesadnie dużych ilościach. Trzy lub cztery krople z pewnością okażą się wystarczające dla dróg oddechowych.

Dodaj komentarz