Segregacja śmieci w mieszkaniu. Jak dbać o porządek dzięki zero waste?

O tym, że dbanie o środowisko jest ważne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nikt nie powinien mieć również wątpliwości, co do tego, że w niewielkim mieszkaniu potrafi zgromadzić się ich naprawdę wiele. Gdy jednak pojawiają się pytania o to, jak segregować śmieci i czym są w rzeczywistości zasady zero waste, okazuje się, że wiele osób zaczyna mieć poważne problemy z udzieleniem odpowiedzi. Czas to zmienić i przekonać się o tym, że mądra redukcja rzeczy nie jest wcale trudna.

Zero waste – próba definicji

Sformułowanie zero waste oznacza brak marnowania, choć często tłumaczone jest także jako brak śmieci. Dziś jednak próbując je zdefiniować, nie ograniczamy się już wyłącznie do przytoczenia klasycznej definicji słownikowej. Jeśli definicja ma być kompletna, należy zwrócić uwagę na to, że zero waste to tak naprawdę styl życia charakteryzujący się dążeniem do tego, aby generować możliwie jak najmniej śmieci po to, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej środowisku naturalnemu. Marnowanie nie jest wcale zjawiskiem rzadkim i dopuszczają się go nawet osoby dumne z wysokiego poziomu świadomości ekologicznej, jaki je charakteryzuje. Warto jednak pamiętać o tym, że nie mamy wcale do czynienia z problemem, którego nie da się rozwiązać. Zero waste to zbiór zasad, których przestrzeganie tylko początkowo może wydawać się trudne.

Refuse czyli rezygnacja z rzeczy

Jeśli recykling rzeczy ma być skuteczny, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy w ogóle musimy korzystać z tych przedmiotów, o których wiemy, że zanieczyszczają środowisko. Wiele produktów codziennego użytku trafia do naszych domów jedynie z przyzwyczajenia, choć nie jest dla nas tajemnicą to, że bez większego trudu możemy znaleźć dla nich wartościowe zamienniki. Tu doskonałym przykładem są woreczki foliowe. Jesteśmy świadomi tego, z jak wieloma zagrożeniami wiąże się korzystanie z nich, a mimo to często zapominamy o tym, że już od dawna mamy do czynienia z ich zamiennikami wielorazowego użytku, z których również możemy korzystać.

Reduce czyli ograniczenie

Zero waste to styl życia, który nie tylko zachęca nas do minimalizmu, ale również potrafi udowodnić nam, że minimalizm ten wcale nie jest niczym złym lub niestosownym. Nie tylko pozwala nam skupić się na tym, co jest rzeczywiście ważne, ale również przyczynia się do oczyszczenia umysłu, a jednocześnie sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się bez porównania łatwiejsze. To, co jest nam zbędne należy usunąć, założenie to nie nakłania nas jednak do wyrzucania czegokolwiek. Niewiele jest rzeczy, których nie moglibyśmy sprzedać, oddać komuś albo wykorzystać w inny, mniej konwencjonalny sposób.

Reuse – zmieniaj to, co jednorazowe na wielorazowe

Recykling rzeczy stanie się łatwiejsze, jeśli bez bólu rozstaniemy się z jak największą grupą tych, które są przeznaczone do jednorazowego użytku. Ich wielorazowe odpowiedniki staja się coraz bardziej popularne, a ponieważ zgłasza się na nie coraz większe zapotrzebowanie, sami producenci również od nich nie stronią.

Recycle – segreguj odpowiedzialnie

O tym, jak ważna jest segregacja odpadów, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Zagadnienie odpowiedzialnej segregacji wydaje się jednak wielu osobom obce. Warto więc pamiętać, że nie musimy wcale pozbywać się natychmiast tego, co nie nadaje się już do użycia. Czasem wystarczy odrobina wysiłku, aby dać przedmiotom drugie życie. Opcji jest wiele, a przynajmniej część nie wymaga od nas ani dużego zaangażowania czasowego, ani szczególnie rozwiniętych umiejętności manualnych.

Ror – kompostuj

Kompostowanie jest tą zasadą zero waste, do której podchodzimy z dużą ostrożnością. Okazuje się jednak, że również ono zdobywa sobie coraz większe uznanie. To znakomity sposób na pozyskiwanie naturalnego nawozu, który znajduje zastosowanie choćby w pielęgnacji domowych roślin. Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że wspierane w taki sposób rosną lepiej i stają się mniej wymagające. Kompostowanie może być więc wybawieniem dla osób mówiących o sobie, że nie mają ręki do roślin.

Dodaj komentarz