Jak dbać o dłonie? Sposoby na regenerację przesuszonych dłoni

W czasach, w których zarówno częste mycie dłoni, jak i ich dezynfekcja stają się koniecznością, dbanie o nie jest tematem, który dodatkowo zyskuje na znaczeniu. Suche dłonie są dziś przecież problemem także tych osób, które do tej pory nie musiały się o nie troszczyć w szczególny sposób. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka sposobów, dzięki którym można się szybko uporać z tą przypadłością.

Dlaczego skóra rąk się przesusza?

Nie ma jednej tylko przyczyny pojawienia się problemu bardzo suchych dłoni. O tym, że objawu tego nie powinno się ignorować przypominają nam przy tym lekarze. Medycy nie mają wątpliwości, że może być to sygnał świadczący o tym, że organizm zmaga się ze znacznie bardziej niepokojącymi przypadłościami. W tym kontekście najczęściej wspomina się o cukrzycy, problem może mieć jednak swoje źródło także w nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Zwykle jednak suche dłonie to przede wszystkim konsekwencja ubytków w płaszczu lipidowym, który powinien znajdować się na skórze. Termin ten jest stosowany, aby opisać niewidoczną dla oka powłokę tłuszczową, która chroni ręce przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Pewne działania sprawiają jednak, że pozbywamy się jej. Niestety, bardzo często tracimy płaszcz lipidowy na skutek zabiegów, których nie powinno się unikać. Tak jest w przypadku częstej dezynfekcji dłoni, zwłaszcza, jeśli podawane nam preparaty posiadają w swoim składzie alkohol. Nie pomaga także kontakt dłoni z detergentami, a także dość gwałtowne zmiany temperatur, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jeśli dodatkowo nie podejmujemy żadnych działań zaradczych, a nasza pielęgnacja dłoni jest standardowa, na efekty nie trzeba czekać zbyt długo. Skóra staje się coraz bardziej wysuszona.

Jak poradzić sobie z problemem suchych dłoni?

Na liście produktów, które możemy znaleźć w każdej kuchni i z wykorzystaniem których możemy walczyć problemem suchych dłoni, na pierwszy plan wysuwa się olej kokosowy zwłaszcza, jeśli zechcemy przetestować go w zestawieniu z bawełnianymi rękawiczkami. Te dwa produkty pozwolą nam na stworzenie regenerującej maseczki na dłonie znanej z tego, że jest bogata w kwasy tłuszczowe. Rękawiczki najlepiej zostawić na całą noc. Regularne powtarzanie zabiegu dość szybko pozwoli nam zapomnieć o problemie.

Nie tylko olej kokosowy może jednak pomóc na suche dłonie. Wcale nie mniej skuteczna wydaje się kąpiel dłoni w prostym do przygotowania roztworze, na który składa się ciepła woda oraz kilka łyżek siemienia lnianego. Kąpiel nie musi być wyjątkowo długa, a co za tym idzie, 20 minut z pewnością okaże się wystarczające. W siemieniu lnianym możemy znaleźć nie tylko cenne w pielęgnacji dłoni kwasy tłuszczowe, ale także witaminę E oraz białka, nasze dłonie szybko odwdzięczą się więc za poddanie ich temu zabiegowi.

Także oliwa z oliwek już jakiś czas temu dała się poznać jako rozwiązanie, które może pomóc nam w uporaniu się z problemami szorstkich dłoni. Dobrym pomysłem okazuje się już samo nasmarowanie nią rąk, a następnie zabezpieczenie ich wykonanymi z bawełny rękawiczkami. Równie skuteczna jest jednak także kąpiel dla dłoni. Jej przygotowanie nie jest trudne. Poza oliwą przyda nam się również woda, a jeśli chcemy cieszyć się właściwościami rozświetlającymi takiego zabiegu, możemy dodać także łyżeczkę soku z cytryny. Całość zadziała jeszcze lepiej, jeśli wzbogacimy ją o żel z aloesu.

Wspomniany aloes również pomoże pielęgnować skórę naszych dłoni i trudno utrzymywać, że dla kogokolwiek stanowi to zaskoczenie. Tak naprawdę, jeśli chcemy cieszyć się jego możliwościami, nie musimy nawet przygotowywać maseczki lub kąpieli. Jeżeli mamy w domu aloes w doniczce, wystarczy, że przetniemy jego liść, a zgromadzony w nim żel zbierzemy z wykorzystaniem łyżeczki. Potem pozostanie nam już tylko posmarować nim ręce, a efekty będą widoczne niemal natychmiast. Oczywiście, jeśli hodowla aloesu nie wydaje się nam interesująca, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaopatrzyć się w odpowiedni krem w drogerii, sklepie internetowym lub w aptece.

Dodaj komentarz