Czy można utrzymać nasz dom w czystości nie stosując jednocześnie środków chemicznych? Jeśli naszą widzę bazujemy na reklamach emitowanych w mediach, z pewnością dojdziemy szybko do wniosku, że nie jest to możliwe. Jeśli jednak jesteśmy w stanie zerwać z wszechobecnymi środkami czyszczącymi i otworzymy się na bardziej przyjazne środowisku rozwiązania, możemy być zaskoczeni tym, jak wiele ich jest i jak duża jest ich skuteczność.
Czysta łazienka bez grama chemii
Gdybyśmy mieli wskazać to pomieszczenie, w którym bezwzględnie musi być czysto, łazienka z pewnością byłaby tym, które wymienilibyśmy w pierwszej kolejności. Często okazuje się, że nawet sięganie po silne detergenty nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można mieć więc poważne wątpliwości, co do tego, że da się ją doprowadzić do idealnego stanu bez chemii. A jednak nie jest to niemożliwe. Co więcej, najprawdopodobniej wcale nie będziemy musieli wybierać się w tym celu na zakupy. Naszym największym sojusznikiem w walce z brudem okazuje się być ocet. Tak samo dobrze, jak w kuchni, sprawdza się on wtedy, gdy chcemy umyć wannę, kafelki albo umywalkę. Jeśli zabrudzenia są szczególnie silne, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby połączyć ocet z odrobiną wody i solą oczyszczoną. Biała, pieniąca się masa jest w stanie rozpuścić nawet ten brud, który pamięta pierwszych właścicieli łazienki. Bez chemii można poradzić sobie także z czyszczeniem fug – czynnością wywołującą szczególnie nieprzyjemne skojarzenia. Tu pomocny okazuje się… proszek do pieczenia.
Idealnie czysta kuchnia
Także kuchnia jest tym pomieszczeniem, do którego brud nie powinien mieć wstępu. Ponownie jednak mamy do czynienia z przedsięwzięciem, które łatwo sobie założyć, a zdecydowanie trudnej – wcielić w życie. Jednym z najczęściej używanych kuchennych środków czystszości jest mleczko czyszczące. Warto więc przygotować je bez grama chemii i mieć zawsze pod ręką.
Lista składników i tym razem nie jest długa. Wystarczy nam łyżka szarego mydła i 5 gramów potażu (można go kupić w sklepach z bio produktami, bo często wykorzystuje się go do wypieku ciast), 20 gramów kredy oraz szklanka wody i 5 kropel olejku cytrynowego. Przygotowanie mleczka należy rozpocząć rozpuszczając w wodzie mydło oraz potaż i dokładnie mieszając je ze sobą. Potem można już dodać olejek cytrynowy i kredowy proszek. Całość należy jeszcze raz starannie wymieszać, przelać do butelki i odstawić do lodówki. Mleczko poradzi sobie z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami, a przechowywane we właściwy sposób będzie nam służyć nawet przez trzy miesiące.