#Superfoods. Kasza jaglana vs. komosa ryżowa

Zaczynając interesować się zdrową kuchnią dość szybko poznajemy zarówno kaszę jaglaną, jak i komasę ryżową. W jednym i w drugim przypadku niemal natychmiast możemy usłyszeć o tym, że mamy do czynienia z prawdziwymi kuchennymi gwiazdami. Jeśli jednak nie przepadamy za braniem wszystkiego za pewnik, warto, abyśmy dowiedzieli się więcej na temat każdego z tych produktów.

Kasza jaglana bez tajemnic

Kasza jaglana, gdy analizujemy jej właściwości odżywcze, nie różni się w szczególny sposób od swojego gryczanego odpowiednika. Posiada łatwo przyswajalne białko w sporych ilościach, jest źródłem węglowodanów, a jednocześnie nie zawiera zbyt wiele skrobi. To pokarm bezglutenowy wyróżniający się korzystnie na tle innych kasz przede wszystkim dlatego, że ma dość wysoką zawartość witamin z grupy B. Jest też cennym źródłem żelaza, miedzi oraz krzemionki.

Dlaczego zatem to właśnie kasza jaglana została określona mianem królowej kasz? Wiele wskazuje na to, że osoby sięgające po nią doceniły przede wszystkim to, że mamy w jej wypadku do czynienia z rozwiązaniem uniwersalnym. Kasza jaglana może być spożywana nawet przez osoby z różnych przyczyn pozostające na diecie bezglutenowej, a przecież ich jadłospis nie zalicza się do przesadnie zróżnicowanych.

Oczywiście, lista zalet prozdrowotnych kaszy jaglanej jest zdecydowanie dłuższa. Mówiąc o nich wypada docenić choćby to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem pożywnym, lekkostrawnym i sycącym. Kasza jaglana może być jedzona bez obaw także przez te osoby, które często zmagają się z dolegliwościami żołądkowymi, walczą z infekcjami wirusowymi i stanami zapalnymi błon śluzowych. Mówiąc o jej zaletach nie można zapomnieć o wchodzącym w skład kaszy jaglanej krzemie. Ten usprawnia przemianę materii. Choć więc kasza jaglana ma sporą wartość kaloryczną, nie znajduje się na liście produktów, których bezwzględnie powinny się wystrzegać osoby dbające o linię.

Komosa ryżowa i jej zalety

Komosa ryżowa nazywana też niekiedy ryżem peruwiańskim pojawiła się w polskich kuchniach stosunkowo niedawno. Nie minęło jednak wiele czasu, a udało się jej zdobyć sobie szerokie grono zwolenników. Nie mogło być jednak inaczej skoro mamy do czynienia z produktem o charakterystycznym smaku i imponującej liczbie składników odżywczych wchodzących w jego skład.

Komosa ryżowa chwalona jest przede wszystkim jako cenne źródło białka, mamy przy tym na myśli białko pełnowartościowe, charakteryzujące się wysoką jakością i zawierające każdy z tak zwanych aminokwasów egzogennych. Podkreślenie ich obecności nie jest przypadkowe. Mamy przecież do czynienia z aminokwasami, które nie są syntezowane przez nasz organizm, a co za tym idzie, pojawia się konieczność ich stałego dostarczania. Oczywiście, nie tylko białko sprawia, że komosa ryżowa jest często określana mianem rozwiązania, które nie ma sobie równych. W jej składzie znajdują się również zdrowe kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, a także saponiny i flawonoidy.

Komosa ryżowa jest chwalona przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się właściwościami przeciwwirusowymi oraz przeciwzapalnymi, jest jednak również cennym wsparciem dla osłabionego układu odpornościowego. Pozwala skutecznie radzić sobie z niedoborami białka i aminokwasów, a jedzona regularnie może prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. To także cenny składnik diety osób znajdujących się w grupie ryzyka zarówno w odniesieniu do miażdżycy, jak i chorób serca. Może być spożywana także przez te osoby, które znajdują się na diecie bezglutenowej. Ponieważ nie tylko zawiera sporo błonnika, ale również przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy, mamy w jej przypadku do czynienia z rozwiązaniem jak gdyby stworzonym z myślą o osobach odchudzających się. W sklepach możemy dziś natknąć się na komosę białą, czerwoną i czarną. Każda z nich ma nieco inny smak, z powodzeniem może być jednak serwowana we wszystkich tych potrawach, w których do tej pory gościły ziemniaki, kasza oraz ryż.

Tak komosa, jak i kasza jaglana mają swoich zwolenników i trudno jest przekazać palmę pierwszeństwa jednemu produktowi kosztem innemu. Dobrym pomysłem wydaje się zatem wprowadzenie do kuchni każdego z nich.

Dodaj komentarz