#Superfoods. Nasiona chia vs. siemię lniane

Zarówno siemię lniane, jak i nasiona chia zajmują wyjątkowo wysokie pozycje na liście superfoods. Pojawiają się zarówno w jadłospisach prozdrowotnych, jak i w przepisach, które tworzy się przede wszystkim po to, aby inni mogli zachwycać się niepowtarzalnym smakiem potraw. Czas zapoznać się z właściwościami jednego i drugiego rozwiązania i spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, które z nich można uznać za bardziej wartościowe.

Czym są nasiona chia?

Nasiona chia nazywane też niekiedy nasionami szałwii hiszpańskiej są wyjątkowo modnym dodatkiem dietetycznym. Jeszcze jakiś czas temu kojarzono je przede wszystkim z dość wygórowaną ceną i ograniczoną dostępnością, ich popularyzacja przyczyniła się jednak do tego, że dziś można sięgać po nie bez obaw, że odbije się to niekorzystnie na domowym budżecie. Dziś na skalę przemysłową uprawia się je zarówno w Ameryce Północnej i Środkowej, jak i Południowej.

Tym, co sprawia, że cieszą się tak dużą popularnością, jest przede wszystkim ich skład bazujący nie tylko na niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6, ale również na licznych witaminach oraz minerałach. Nasiona chia są cennym źródłem wapnia, fosforu, cynku, żelaza oraz magnezu, osobom odchudzającym się oraz tym, które nieustannie walczą z pokusą podjadania z pewnością do gustu przypadnie zaś to, że są też cennym źródłem błonnika.

Bogaty skład typowy dla nasion chia wpływa korzystanie nie tylko na odchudzanie. To także cenne wsparcie dla układu nerwowego, narządu wzroku oraz skóry, włosów i paznokci. Regularne spożywanie nasion chia bogatych w antyoksydanty przyczynia się również do tego, że osoby, które po nie sięgają nie muszą obawiać się wzmożonej aktywności wolnych rodników obecnych choćby w zanieczyszczonym powietrzu. Po nasiona chia warto sięgać także dlatego, że pozwalają one na uzupełnienie szeregu niedoborów.

Jeśli chcemy w pełni cieszyć się ich właściwościami, powinniśmy dowiedzieć się także tego, jak wykorzystywać je w praktyce. Sposobów jest co najmniej kilka, a ostatnie miesiące to okres wzmożonej popularności oleju z nasion chia. Olej ten jest spożywany na zimno i sprawdza się znakomicie zarówno jako dodatek do sałatek i zup, jak i do deserów i koktajli. Oczywiście, nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby sięgać po same nasiona. Te zachwycają swoją chrupkością, można więc dodawać je zarówno do kanapek i sałatek, jak i do jogurtów i koktajli. Dużą popularnością cieszy się też moczenie nasion w zimnym mleku, aby mogły nabrać objętości. Tak przygotowane mogą być serwowane tak na śniadanie, jak i na deser.

Co warto wiedzieć o siemieniu lnianym?

Siemię lniane to termin stosowany na określenie nasion lnu zwyczajnego – oleistej i włóknistej rośliny już od dawna znajdującej zastosowanie w przemyśle. Olej z lnu zwyczajnego jest znany nie tylko z doskonałych właściwości odżywczych, ale również kosmetycznych,. Także nasiona lnu są zresztą rozwiązaniami o dużej wartości choćby dlatego, że w dużych ilościach wytwarzają śluz, który wspiera choćby ludzki układ pokarmowy. Siemię lniane stanowi wsparcie w leczeniu zaparć, poprawia też perystaltykę jelit.

Także w tym przypadku skuteczność siemienia lnianego tłumaczy się przede wszystkim wyjątkowością jego składu. Bazuje on na odpowiedniej proporcji kwasów omega-3 i omega-6. Posiada jednak także linany i fitoestrogeny znane z tego, że wzmacniają działanie przeciwzapalne kwasów omega-3. Osoby sięgające po siemię lniane mogą liczyć także na wysoką zawartość błonnika, mamy więc do czynienia z rozwiązaniem, które nie tylko rozluźnia stolce, ae także doskonale wypełnia przewód pokarmowy.

Do diety można je wprowadzić na co najmniej kilka sposobów. Najczęściej spożywa się je zaraz po zmieleniu w młynku do kawy. Jest to doskonały dodatek tak do zup i sosów, jak i do koktajli oraz innych potraw, które powinny być zagęszczane. Ogromną zaletą siemienia lnianego jest jego niska cena sprawiająca, że jego włączenie do diety nie jest obciążeniem dla budżetu. Co ciekawe, ma ono jeszcze inne, dość nieoczekiwane zastosowanie. Zimą może okazać się także cennym wsparciem dla dokarmianych przez nas ptaków.

Dodaj komentarz