Róża jest jednym z najstarszych znanych kwiatów, hodowana już w starożytności. Oprócz tego, że charakteryzuje się pięknym wyglądem to również przygotowuje się z niej wiele produktów, które są przez ludzkość wykorzystywane. Zaliczają się do nich między innymi powstające na bazie róży kosmetyki. Można tutaj wspomnieć między innymi wodę różaną, która od stuleci jest nazywana eliksirem młodości i piękna, przez wielu uważana, za najstarsze znane pachnidło na świecie. Można ja kupić w drogeriach, ale można ja także samodzielnie przygotować. Poznajcie wodę różaną, jej wyjątkowe właściwości, by zrozumieć dlaczego warto po nią sięgnąć.
Właściwości wody różanej
Woda różna, nazywana inaczej tonikiem czy hydrolatem różanym to produkt, który powstaje jako produkt uboczny po destylacji olejku różanego z pomocą pary wodnej. Przygotowywana na bazie róży damasceńskiej, rzadziej róży stulistnej. Powstała po raz pierwszy w XI wieku stworzona przez perskiego lekarza Awicennę. Jej popularność zaczęła się w świecie arabskim, jednak szybko przeniosła się na cały świat i obecnie można praktycznie w każdym zakątku Ziemi ją kupić. W składzie wody różnej znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, E, C, geraniol, cytronelol, alkohol fenyloetylowy oaz nerol. W składzie toniku różanego dostajemy dużą dawkę antyoksydantów, które mają działanie przeciwzapalne, antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne. Prowadzone nad wodą różaną badania wykazały, że charakteryzuje się ona działanie przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym.
Zastosowanie wody różanej
Woda różna to przede wszystkim taka propozycja, która występuje w formie toniku i jest wykorzystywana do oczyszczania i pielęgnacji skóry szczególnie w przypadku skóry wrażliwej, suchej oraz trądzikowej. Zastosowanie wody różanej pozwala na osiągnięcie efektów w postaci odzyskania świeżości. Woda różna to opcja, dzięki której będzie można odbudować płaszcz ochronny, usunąć będzie nadmiar sebum, wspomagać będzie ukrwienie, łagodzi podrażnienia oraz gwarantuje również nawilżenie, może zmniejszyć występowanie zmarszczek. Niekiedy stosowane są także rozwiązania w postaci kompresów, które dają możliwość ograniczenia widocznego zmęczenia oczu, zmniejszyć może zaczerwienienie na twarzy. To wszystko sprawia, że bardzo często stosuje się również wodę różaną jako jeden ze składników płynów do demakijażu.
Woda różana to również świetna opcja jako dodatek do kąpieli, ponieważ będzie można dzięki niej nawilżać skórę. Jak podkreśla wiele osób, które ją stosują jest to rownież świetna opcja jeśli chodzi o kojenie zmysłów. Woda różna ma pozytywny wpływ na włosy, które są nią płukane. Łagodzi zapalenie spojówek, suchość oka, zaćmę. Stosowana na rany może przyspieszać ich gojenie. Dzięki działaniu przeciwdepresyjnemu będzie wykorzystywana przy leczeniu obniżonego nastroju, napięciach, demencji czy chorobie Alzheimera. Stosowana w aromaterapii jako skuteczny sposób na leczenie bólu głowy. Stosowana na układ pokarmowy może mieć korzystny wpływ, ponieważ łagodzi wzdęcia oraz niestrawności. Można ją wykorzystać w kuchni jako dodatek do koktajli, lodów, ciast, mleka, kompotów czy sałatek.
Jak przygotować swoją wodę różaną w domu?
W sieci można znaleźć wiele przepisów na wodę różaną. Warto wybrać jedną z prostych metod. W tym celu potrzebne będą 3-4 garście płatków róży i woda destylowana. Płatki zalewa się wodą, tak by były nią przykryte i gotuje się 10 minut pd przykryciem. Całość odstawia się do ostygnięcia i następnie odcedza. Wodę przelewa się do butelki. Powinna być przechowywana w lodówce. Woda z tego prostego przepisu po przygotowaniu przez około miesiąc nadaje się do użycia. Jeśli ktoś będzie chciał uzyskać większą jej trwałość w trakcie przygotowania będzie się mógł zdecydować na dodanie do wody również alkoholu etylowego albo dodatku cytryny. To faktycznie dobra opcja, na którą warto zwrócić uwagę ponieważ woda różna ma wiele cennych właściwości a jej przygotowanie wcale nie jest wymagające i każdy sobie z tym spokojnie sam poradzi.