Woskowijka – zamiast folii aluminiowej i spożywczej!

Woskowijka jest dostępna w sprzedaży już od przynajmniej kilku lat, przez długi czas podchodzono do niej jednak jako do swego rodzaju ciekawostki. Dziś jej popularność jest już duża, a osoby, które nadal nie znają tego rozwiązania, powinny możliwie jak najszybciej nadrobić zaległości. Mówi się, że to idealne rozwiązanie, gdy chce się zerwać z folia aluminiową, folia spożywczą i innymi jednorazowymi opakowaniami na żywność i nie ma w tym przesady. Woskowijka, w przeciwieństwie do tego rodzaju rozwiązań, jest plastycznym kawałkiem materiału z dodatkiem wosku pszczelego. Może być stosowana wielokrotnie i nie tylko przyczynia się do większego szacunku do środowiska naturalnego, ale również ułatwia nam pracę. Dlaczego jeszcze mówi się o niej jako o jednym z tych gadżetów, w które warto się zaopatrzyć?

Czym tak właściwie jest woskowijka?

Woskowijka sprzedawana też w niektórych sklepach jako folia wielorazowa to w zdecydowanej większości przypadków kawałek bawełny pokryty woskiem pszczelim. W sprzedaży mamy zresztą do czynienia nie tylko z tego rodzaju klasycznymi rozwiązaniami, ale również z modelami, które dodatkowo wzmocniono poprzez użycie olejku jojoba albo żywicy sosnowej. To właśnie dlatego materiał jest tak plastyczny, a osoby korzystające z niego nie mają trudności z idealnym dopasowaniem go do przedmiotu, który chcą w ten sposób owinąć. Na rynku mamy zresztą do czynienia także z wosk owijkami wegańskimi. Ich zasada działania jest identyczna z tą, o której mówimy w odniesieniu do klasycznych rozwiązań tego typu, różnica polega zaś na tym, że zamiast wosku pszczelego, zastosowanie znajduje w ich przypadku wosk sojowy.

Woskowijka zwraca na siebie uwagę nie tylko dlatego, że jest produktem wielorazowego użytku. Osoby korzystające z niej doceniają także wielość jej zastosowań. Woskowijka może być wykorzystywana do pakowania kanapek, bez problemu można jednak owijać w nią także wszystkie produkty z lodówki. Sprawdza się znakomicie, gdy chcemy owinąć miskę albo przykryć talerz lub szklankę. Jej stosowania nie zaleca się jedynie wówczas, gdy szukamy rozwiązania pozwalającego na pakowanie surowego mięsa.

Plastyczność woskowijki daje o sobie znać pod wpływem ciepła ludzkiej dłoni, dopasowanie jej do przedmiotu, który chcemy owinąć w taki sposób nie jest jednak problemem. Jest przy tym rozwiązaniem wyjątkowo szczelnym, co może być uznane za dobrą wiadomość, gdy chcemy zapakować w ten sposób kanapki dla ucznia.

Wielkość woskowijki a nasze potrzeby

Osoby przygotowujące się do zakupu woskowijki często zastanawiają się nad tym, jaka wielkość materiału okaże się odpowiednia w ich przypadku. Okazuje się, że możliwości jest co najmniej kilka. Woskowijka w rozmiarze S przeważnie ma wymiary 18 na 20 centymetrów. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zabezpieczyć przed wyschnięciem końcówkę ogórka, kawałek żółtego sera albo cytrynę. Woskowijki w rozmiarze M mają przeważnie 25 na 25 centymetrów. To rozwiązania najbardziej uniwersalne, bo można owijać nimi także krążki i plasterki sera, pomidor, średnia kanapkę i zioła. Taka folia wielorazowa sprawdzi się też, gdy szukamy rozwiązania pozwalającego nam na owinięcie miseczki. Jeśli planujemy owijać duże kanapki, bułki albo kawałki ciasta, dobrą opcją będzie woskowijka w rozmiarze L, a więc taka, której wymiary to 35 na 35 centymetrów. W sprzedaży dostępne są także rozwiązania w rozmiarze XL mające 40 na 50 centymetrów. Przeważnie jest ona przeznaczona do owijania chleba.

W przypadku pierwszego zakupu najlepiej zdecydować się na folię wielorazową w rozmiarze M. Z czasem z pewnością będzie się posiadać przynajmniej kilka modeli w różnych rozmiarach.

Woskowijka – jak o nią dbać?

Pielęgnowanie woskowijki nie jest skomplikowane, choć nie wolno nam zapominać o ich regularnym myciu. Woda wykorzystywana w tym celu powinna być letnia albo ciepła, nie zaleca się jednak stosowania wody gorącej. Przeważnie wystarcza przemycie folii samą wodą, jeśli jednak mamy do czynienia z poważniejszymi zabrudzeniami bez większych obaw można sięgnąć po jeden z delikatnych płynów do naczyń. Woskowijki suszy się tak samo, jak klasyczne ściereczki kuchenne.

Dodaj komentarz