Zdrowe nawyki wpływające na jakość mojego życia

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Na wpływ samopoczucia, oprócz oczywiście dobrego zdrowia, wpływa szereg innych czynników, na które mamy całkowity wpływ! Warto wprowadzić sobie zdrowe nawyki, które pomogą nam czuć się lepiej. Przedstawiam dzisiaj kilka nawyków, które ja wprowadziłam i dzięki czemu mam o wiele więcej chęci i energii do życia.

Regularne ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą mieć wiele korzyści. Regularne ćwiczenia mogą poprawić stan zdrowia, utrzymać prawidłową wagę i pomóc Ci zachować równowagę i zrównoważony styl życia. Ćwiczenia mogą pomóc Ci zwiększyć siłę, wytrzymałość i zdolności motoryczne, a także ogólne samopoczucie. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą również zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy, chorób serca, udaru mózgu, osteoporozy i nadciśnienia. Jak to wygląda u mnie z ćwiczeniami? Raz w tygodniu chodzę na siłownie z trenerem personalnym, który pokazuje mi jak poprawnie wykonywać ćwiczenia siłowe. Do tego również w raz tygodniu uczęszczam na zajęcia grupowe pilates. Ten ruch uzupełniam codziennymi spacerami z psem i sporadycznymi innymi aktywnościami, jak basen, jazda na rowerze, rolki czy też jogging. Warto wprowadzać drobne nawyki jak wejście po schodach zamiast jechanie windą czy też zamiast komunikacji miejskiej lub samochody spacery (zwłaszcza na krótszych trasach).

Unikanie stresu

Unikaj sytuacji, które wywołują u Ciebie stres. To może być trudne, ale z czasem stanie się dla Ciebie naturalne. Nie będę tutaj promowała postawy typu jeżeli stresuje Cię praca, to ją zmień go jestem świadoma, że niestety nie wszystko jest zawsze takie proste. Stres może powodować wiele negatywnych skutków dla zdrowia, w tym wpływać na układ odpornościowy, powodować zaburzenia snu i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca. Przygotowałam natomiast kilka wskazówek bardziej szczegółowych:

 • Ustalaj realne cele zamiast stawiać sobie zbyt wysokie wymagania.
 • Ćwicz regularnie, aby zmniejszyć stres i zwiększyć poziom energii.
 • Zadbaj o swoje dobre samopoczucie poprzez odpowiednią dietę, sen i relaks.
 • Ucz się technik relaksacji, takich jak oddychanie skojarzeniowe lub medytacja.
 • Bądź świadomy swoich myśli i uczuć i staraj się wyeliminować negatywne nawyki myślowe.
 • Ucz się mówić „nie”, kiedy masz zbyt wiele na głowie.
 • Nawiązuj zdrowe relacje z ludźmi, którzy Cię wspierają.
 • Pomyśl o swoich mocnych stronach i staraj się sięgać po możliwości, które mogą przynieść Ci satysfakcję i spokój.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta powinna być urozmaicona i składać się z produktów dostarczających organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, chude mięso, ryby, nasiona roślin oleistych i oleje roślinne. Warto ograniczyć ilość cukru, soli i tłuszczy nasyconych. Jedzenie powinno być regularne i odpowiednio dobrane do potrzeb organizmu. Nie musisz liczyć kalorii. Zacznij małymi krokami poprzez rezygnacje ze słodkich napoi, niesłodzenie kawy oraz unikanie przetworzonego jedzenia. Z czasem dodawaj więcej warzyw do diety i próbuj zdrowych zamienników klasycznych przepisów. Rygorystyczne diety nigdy nie są dobrym pomysłem.

Pij dużo wody

Pijąc dużo wody, możesz poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Woda pomaga regulować temperaturę ciała, usuwa toksyny z organizmu, wspomaga trawienie i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Pij minimum 8 szklanek wody dziennie, by cieszyć się dobrym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jeżeli masz problem z pamiętaniem o piciu wody, zainwestuj w dużą butelkę która będzie odmierzać poziom wypitej wody lub w dowolną aplikację, która będzie Ci przypominać o nawodnieniu.

Relaks i dobra organizacja czasu

Odpoczynek i relaks są ważne dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. W natłoku obowiązków pomoże planowanie i dobre zorganizowanie czasu, aby znaleźć również czas na hobby. Nie samą pracą (nieważne czy zarobkową czy obowiązkami w domu) człowiek żyje! Utrzymywanie dobrej organizacji czasu pozwoli Ci uniknąć stresu i zaoszczędzić trochę czasu na zajęcia, które lubisz.

 1. Ogranicz czas spędzany na mediach społecznościowych oraz w innych aplikacjach. Zamiast tego, skup się na czynnościach, które naprawdę Cię uszczęśliwiają lub służą Twojemu rozwojowi.
 2. Stwórz plan dnia i staraj się go przestrzegać. Postaraj się wyznaczyć czas na pracę, naukę, relaks oraz aktywność fizyczną.
 3. Przygotuj listę zadań do wykonania i ustal priorytety.
 4. Ustal jasny cel, który chcesz osiągnąć.
 5. Wypoczywaj i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne.
 6. Przyjmij pomoc innych, jeśli potrzebujesz.
 7. Unikaj podejmowania zbyt dużo obowiązków naraz.
 8. Przeznacz czas na to, co lubisz.
 9. Znajdź sposoby, aby skuteczniej wykorzystać czas – rozważ wykorzystanie dobrych narzędzi do planowania i organizacji.
 10. Wykorzystuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i joga, aby zrelaksować się i odprężyć.

Podsumowanie

Dla mnie powyżej opisane punkty są najważniejsze jeżeli chodzi o zdrowe nawyki. Ruch, mądre odżywianie, nawodnienie oraz równowaga w życiu. Jak wygląda to u Ciebie?

Dodaj komentarz