Osoby, które nie przepadają za wprowadzaniem jakichkolwiek zmian w swoim życiu, często podkreślają, że ochrona środowiska naturalnego w oparciu o ideę zero waste nie ma sensu. Ich ulubionym argumentem jest ten, który zakłada, że jednostka nie jest w stanie zrobić niczego, jeśli w ochronę środowiska nie zaangażują się światowe mocarstwa i międzynarodowe korporacje. Czy jednak mają rację? Zero waste można wcielać w życie w domowym zaciszu, podczas codziennych zakupów, a nawet podczas rodzinnego spaceru. Jeśli wszyscy zaczniemy dbać o planetę, ta z pewnością tylko na tym zyska. Od czego zatem zacząć?
Kłopotliwe plastikowe butelki
O tym, jak niebezpieczny jest nadmiar plastiku, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Naukowcy podkreślają zresztą, że wcale nie wiemy jeszcze wszystkiego na temat jego niekorzystnego wpływu na nasze życie. Im będziemy go produkować mniej, tym lepiej, a zmiany warto zacząć od rozstania się z wodą pitą z plastikowych butelek. Wbrew obawom wielu osób, kupowanie kolejnych opakowań wody mineralnej nie jest jedynym sposobem na zapewnienie organizmowi dostępu do odpowiedniej ilości płynów. W wielu miastach można pić wodę z kranu bez obaw o swoje zdrowie, a nawet tam, gdzie nie jest to możliwe, z pomocą przychodzą specjalne dzbanki z filtrem. Już od kilku lat w cenie są także specjalne wielorazowe butelki na wodę. Można je trzymać w domu, można jednak zabierać je ze sobą również na spacery i do pracy.
Zero waste na zakupach
Nasze zakupy rzadko są przyjazne środowisku naturalnemu. Również nad nimi warto więc popracować. Pierwszym krokiem, który odciąży nie tylko planetę, ale i nasz portfel może być odwiedzanie tak zwanych second handów, a więc sklepów, w których można dziś nie tylko kupić, ale również sprzedać odzież używaną. Dzisiejsze second handy w niczym nie przypominają dawnych lumpeksów, bez trudu można przy tym znaleźć w nich prawdziwe perełki. Coś dla siebie mogą tam znaleźć także te osoby, których rozmiary są dalekie od standardowych.
O planetę można troszczyć się także podczas codziennych zakupów spożywczych. Absolutnym minimum wydaje się w tym kontekście unikanie sięgania po reklamówki jednorazowe, pomóc może nam jednak również umiejętność mądrego kupowania tak, aby potem nie marnować jedzenia. Cel ten można osiągnąć na wiele sposobów, największą popularnością niezmiennie cieszą się jednak w tym kontekście tak zwane listy zakupowe.
Jeszcze mniej śmieci
Segregacja śmieci już od jakiegoś czasu nie jest już wyrazem dobrej woli, ale spoczywającym na nas obowiązkiem. Nie wszyscy zdążyli się z nią pogodzić, nawet osoby segregujące śmieci z niechęcią robią to jednak coraz dokładniej obawiając się stosunkowo wysokich kar.
Chcąc, aby śmieci było mniej można jednak zrobić znacznie więcej. Warto zastanowić się choćby nad tym, czy nie zacząć aktywnie walczyć z nadmiernym zużyciem papieru. W pewnych okolicznościach nie można zrezygnować z korzystania z niego. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy należy drukować bilety i potwierdzenia płatności, skoro wszystkie te dane można dziś posiadać w wersji elektronicznej. Bez względu na to, czy kupuje się kosmetyki, środki czystości, czy też jakiekolwiek inne produkty, dobrze jest przyjrzeć się też ich opakowaniom. Wybierając tak zwane opakowania less waste kreujemy przecież dobre nawyki.